Binance

Diş Hassasiyeti Nedir Kimlerde Ve Neden Olur?

Yaşam içerisinde çok rastlanan ve insanları fazlasıyla rahatsız eden bir sorundur diş hassasiyeti bir başka ifadeyle dentin hassasiyeti. Çeşitli sebeplerinden de olsa en önemli sebeplerinden biri de dişileri kaplayan yüzeyin (dentin tabakası) zarar görmesi sonucu ortaya çıkar.

Tatlı, ekşi, sıcak ve soğuk besinler tüketildiğinde dişlerde ani sinir ve tepkilere neden olur.

Bundan dolayı da diş hassasiyeti kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Araştırmalara göre her 3 kişiden biri diş hassasiyeti sorunu yaşamaktadır. O halde diş hassasiyeti nedir kimlerde ve neden olur bir göz atalım.

Diş hassasiyeti oluşmasındaki en önemli neden, kişinin dişlerini fırçalarken diş fırçasının çok sert ve yanlış yönlerde uzun süreli fırçalanmasıdır ve kolay tutulması için ergonomik sap, dişlerin etraflarını ve aralarını temizleyecek yapıya sahip yumuşak kıllı fırçalar tercih edilmelidir.

Dişlerin bir birbirine sürtünmesi (diş gıcırdatma) ile birlikte dişin yüzeyi zarar görür bundan dolayı da dişler hassaslaşması, dişin üzerinde kalan bakterilerden ve Diş, dişeti temizliğine özen göstermemek diş iltihabına yol açmasından dolayı şiş olan diş etleri koruma gibi özelliklerini yapamaz ve diş hassasiyeti ortaya çıkar.

Bunların yanı sıra satılan sodalı malzemelerden yapılan diş beyazlatma ürünleri, asitli yiyecek, içecek ve ağız çalkalama solüsyonları da dâhil olmak üzere dişlerdeki çürüklerde zamanla diş ve diş eti hassasiyetine neden olmaktadır. Diş hassasiyeti sorunu yaşamamak için dikkat etmeliyiz.

Diş hassasiyeti sorunu yaşamamak için yöntemler;

– Günde iki kere dişlerinize uygun diş macunu ile dişlerinizi fırçalayın.

– Ergonomik saplı dişlerin etraflarını ve aralarını temizleyebileceğimiz yumuşak kıllı fırçalar tercih edin.

– Mutlaka ağız temizliğinize dikkat edin.

– Asitli ekşi gıdaları tüketme sıklığınızı gözden geçirin.

– Lütfen diş hekimi randevularınızı aksatmayın.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.