Binance

Diş Çürümesi ve Tedavisi

Diş Çürümesi ve Tedavisi
Diş Çürümesi ve Tedavisi

Diş Çürümesi ve Tedavisi

Sağlıklı bir bedenin sürekliliğinde gerekli olan en önemli unsurlardan birisi olan diş sağlığı, bakımı yapılmadığı takdirde diş çürümesi olarak kendini göstermeye başlayarak, vücudun sağlık dengesini bozup tedavi edilmedi takdirde başka rahatsızlıkların oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Ağızda yer alan bakterilerin oluşturduğu bakteri plağı, ağızda kalan artıkların asit oluşturmasına neden olmaktadır. Bu asitler dişlerin mineral dokusunu çözerek diş minesinin bozulmasına neden olup, diş çürümesi başlama evresini oluşturmaktadır.

Diş çürümesi öncelikle çürük oluşan bölgede sıcak soğuk hassasiyeti şeklinde belirtiler göstermeye başlamaktadır. Hassasiyet sonrasında belirgin şekilde hissedilen ağrılar, çürük etkisi görülmeksizin devam etmektedir. Bu aşamada tedavi edilmeyen diş, hassasiyetini arttırarak dişin canlı dokusu üzerine zarar vermeye başlayarak gece ağrılarının yaşanmasına neden olmaktadır. Bu süreçte ertelenilen tedavi diş üzerinde şişmeyle iltihaplanmanın olmasına neden olarak ana dişlerin kaybına kadar giden bir tedaviye hastaları mecbur bırakmaktadır.

Dişin yüzeyinden başlayan çürükler kısa zamanda ilerleyerek dentin tabakasına ulaşıp, organik bir madde içeren dentin burgu gibi delinmeye başlamaktadır. Dişin savunma organı olan dentin, çürük karşısında yetersiz kalarak ağrı, şişme, dişte çukurlaşan çürük görünümüm şeklinde yansımaktadır.

Diş çürükleri diş bakımıyla doğru orantı üzerinde yer alarak düzenli bakımının fırçalama ve karbonhidratlı yiyecek tüketiminden sonra özellikle uyumadan önce bakterilerin yerleşmesini engellemek adına gerekli olup, düzenli olarak ağrı yaşanmaksızın belirli periyotlarda diş kontrolünden geçilmesi gerekmektedir.

Oluşan diş çürümesi kendi kendine iyileşme süreci değil, daha fazla çürükle sağlık sorunlarını yaşamaya neden olduğu için diş doktoruna gidilerek, çürüklü bölgenin temizlenmesi, gerekli görülen ilk tedavi yöntemi olan dolgu veya kanal tedavisinin yapılması gerekmektedir. Diş rahatsızlıklarında gerekli tedavi yöntemleri uygulanmadığı takdirde enfeksiyon riski artmaktadır.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir