Binance

Diş Ağrısı Neden Olur? Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Neden Olur? Diş Ağrısı Nasıl Geçer?
Diş Ağrısı Neden Olur? Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Neden Olur? Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

İnsanların en istenmedik durumlarından biri diş ağrısıdır. Diş ağrısı bir çok kişi için korkulu rüyadır. Kişiyi çıldırtacak dereceye kadar varan ağrılar ve diş doktoruna gitme korkusu insanda farklı bir yapının ortaya çıkmasına neden olabilir. Diş ağrısı için evde neler yapılabilir, diş ağrısına çözümler, diş ağrısı nasıl geçer, diş ağrısı için doğal yöntemler gibi soruları bu konuda ele alacağız.

Öncelikle diş ağrısı neden olur?

Diş ağrısının sebepleri başlıca dişlerin çürümesi, diş minelerinin aşınması, darbe ile gelen kırıklar, diş eti iltihapları, diş çürüklerinin arasına kaçan cisimler olarak sıralanır.

Diş ağrısına neler iyi gelir?

Öncelikle ağrıyan dişe kesinlikle aspirin veya ağrı kesici gibi ilaçlar sürmeyin. Bunun nedeni ise, Doğrudan uyguladığınız taktirde ağrı kesicilerin içinde bulunan maddeler diş etinde tahriplere yol açabilir.

Bir pamuğun üzerine karanfil yağı emridin ve ağrıyan dişe tampon yapın.

Dişleri fırçalayarak ağız içindeki bakteri ve asitli ortamı hafifletebilirsiniz.

Bol tuzlu, az sirkeli su ile dişleri gargara yapın.

Bir bardak suyun içine karabiber atarak da gargara yapabilirsiniz.

Çiğ soğanı alıp 2 ye kesin ve bir bardak suyun içinde 10 dk kadar bekletin. Sonrasında ise gargara yapın. Bu yöntem diş ağrısına iyi gelecektir.

Zerdeçal ile suyu karıştırıp ufak bir hamurumsu kıvam elde edin. Sonrasında bu karışımı dişin üzerine sürün.

Diş ağrısı için dua

Herşeyin Allah’tan geldiğine inanıyorsak, o nedenle Allah’ın kudretine sığınmamız gerektiğinide unutmamak gerekiyor. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) baş ağrısı ve diş ağrısı için dua okumuştur. Okuduğu dua sonrası elini ağrıyan bölgenin üzerine koyduğu anda ağrının hemen geçtiği bilinmektedir. Diş ve baş ağrısı için dua ise şöyledir. ”Min şerri ma ecidü min vecei haza” Duanın anlamı ise, ”Yaradanın adı ile şuan duyduğum acıların bütün şerrinden Allah’ın kudretine sığınırım.” Derdi veren Allah elbet dermanınıda verecektir.

Diş ağrısı basit gibi görünen bir durum olsada, diş sağlığı açısından önemli bir habercidir. Diş ve diş eti sağlığı için mutlaka ayda 1 kez diş hekimine kontrole gitmekte fayda vardır.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir