Binance

Dikkat Çeken Tesettür Abiyeler

Dikkat Çeken Tesettür Abiyeler
Dikkat Çeken Tesettür Abiyeler

Tesettür kişinin dini kurallar bütünüyle örtünmesini amaçlar. Tesettür giyim de bu sebeple dini kurallar ve öğretilerle birlikte ortaya çıkmıştır. Tesettür giyimin en önemli kıstası kadınların haram noktalarının örtünmesi ve vücut hatlarının gizlenmesidir. Son yıllarda tesettür giyim kendi modasını oluşturmuştur.

Tesettür modası olarak anılan bu giyim tarzında hem dini kurallara uygun olması da hem de modern, şık çizgileriyle kadınların mutlu olması amaçlanmaktadır. Özellikle genç kesimin daha da dikkatli takip ettiği tesettür giyimin pazardaki payı gün geçtikçe artmaktadır. Türkiye’nin her şehrinde tesettür modasını takip eden mağazalar açılmış ve satışlarını sadece tesettür giyime yönelik yapmaktadır.

Tesettür için özel çizimler yapan ve modacıları tesettüre uygun ürün yapması için seçen firmalar da mevcuttur. Türkiye’deki kamusal alanlardaki baş örtüsü yasağının kalkmasıyla birlikte global firmalar da Türkiye’de tesettür giyim satışına başlamıştır. Tesettür modasının gün geçtikçe büyümesinin başlıca sebebi de budur. Özellikle türban üretimi konusunda kendi modacılarına daha modern ve tarz çizimler yaptıran global firmalar bu konuda başı çekmektedir.

Ferace üretimi konusunda da Türk firmalar öne çıkmaktadır. Mantoya benzer hırka şeklinde anabileceğimiz feraceler rengarenk seçenekleri ile dikkat çekmekte ve satış oranlarını arttırmaktadır. Tunik ise bol gömlek, işlenmiş gömlek anlamında muhafazakar kadınların ihtiyacını çözmektedir. Tunik üzerine ferace giyerek kadınlar üst giysisi anlamında direkt çözüme ulaşabilirler. Tunikler yeni modaya göre üzerine işlenmiş özel grafiklerle de dikkat çekiyor. Özellikle gül ve lale gibi çizimlerle işlenmiş bol gömlek rolü görmekte ve buna mukabil satış oranlarını daha da arttırmaktadır. Özellikle muhafazakar kadınlar dışındaki kitleler de bu hoş tasarımlara bayılmakta ve satın almaktadır.

Dikkat Çeken Tesettür Abiyeler
Dikkat Çeken Tesettür Abiyeler

Tesettür abiye ise düğün, nişan, sünnet ve diğer merasimler için geçerli olmasıyla öne çıkmıştır. Başta ne kadar merasim için dikkat çekse de artık diğer davet ve toplantılar için de tesettür abiye dikkat çekmektedir. Tesettür abiye farklı renk ve tasarım seçenekleriyle birlikte tesettür modada kendine büyük bir yer buluyor. Medyasal planlamalarında da tesettür modasına özel ilgi gösteren firmalar Türkiye içerisindeki faaliyetlerini ve pazar paylarını bu şekilde büyütmeyi hedefliyorlar. Dini özgürlük kapsamında hem tarz hem de dine uygun kıyafet giymek isteyen kadınlar daha fazla tesettür giyimi sahipleneceğe benziyor. Özellikle açılan yeni mağazalara ilgi çok büyük. Bu ilgiyle doğru orantılı olarak satış oranları da sürekli yukarı doğru çıkmakta.

Dikkat Çeken Tesettür Abiyeler
Dikkat Çeken Tesettür Abiyeler

Ulusal kanallarda kendine yer bulan tesettür markaları da muhafazakar kadınların ilgisini çekiyor. Dizi, haber, televizyon programlarında gördüğü tesettürlü kadınların oluşturduğu modayı takip eden kadınlar, onlara göre giyim tarzlarını belirleyerek modanın gelişimini sağlıyorlar. Özellikle İstanbul ve Ankara’da oluşturulan tesettür fuarları, defileleri ve organizasyonları ile birlikte tesettür modası daha da genişleyerek ilerleyebiliyor. İnternet reklamlarıyla desteklenen tesettür firmaları dışında tesettürlü bloggerlar sayesinde ürünlerinin tanıtımını rahatlıkla yapabiliyor.

İnternetin gelişen dünyasında sadece büyük alışveriş siteleri değil, butik bir şekilde tesettür modasının satışını yapan tesettür giyim siteleri de ortaya çıkmış durumda. Binlerce seçeneğe sahip olan muhafazakar kadınlar da bunlardan dilediği ürünleri seçerek sipariş veriyor ve kısa sürede kargo yoluyla ulaşan ürünlerini kullanmaya başlayabiliyorlar. Renk uyumlarına dikkat edilmesi gereken tesettür modasında, giyilen her şeyin bir bütünmüş gibi durmasına özen gösterilir. Ahenkle dans edermiş gibi gözüken elbiseler ve türban – ayakkabı birleşimi ile tesettürlü de tarz olunabileceği gözler önüne serilir. Türkiye’nin tesettür giyim ve tesettür modasındaki pazar payını gün geçtikçe arttırması ve ihraçlara son hızlı devam etmesi de dikkat çekmektedir.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.