Binance

Depresyon Nedir, Depresyona Ne İyi Gelir?

Depresyon Nedir, Depresyona Ne İyi Gelir?
Depresyon Nedir, Depresyona Ne İyi Gelir?

Depresyon Nedir, Depresyona Ne İyi Gelir?

İş hayatı ve insan ilişkilerinin yolunda gitmemesi ile insanlar psikolojik olarak çöküntü dönemine girebilir. Kadın erkek veya yaş fark etmeden her kişi bu süreçten geçebilir. Yaşanılan olumsuz bir durum insanların hayatını tahmin edilenden daha fazla etkileyebilir.

Depresyon Halindeyken

Kişi kendisini yaşadığı olumsuzlukların etkisi ile yaşama isteğinden soyutlanmış bir durumda bulur.

Sosyal yaşantısı azalabilir, günlük işlerini yerine getirmeyebilir, insanlarla iletişimini azaltabilir hatta yeme, içme veya kişisel temizlik gibi yaşamak için zorunlu olan şeyleri yapamayacak duruma gelebilir.

Depresyon halindeki insan eğer yaşadığı süreç çok zorlu geçiyorsa bu intihar veya başkalarına zarar vermeye kadar gidebilir.

Depresyon Halindeki İnsanın Normal Yaşantısına Dönmesi

Çevrenizde depresyon halinde olduğunu düşündüğünüz kişiye öncelikle sevdiği şeyleri yapması konusunda yardımcı olmalısınız.

Kişinin yaşadığı olumsuz olan durumu kabul edip normal hayatına dönmesi için onu ikna etmelisiniz. Öncelikle kişi yaşadığı durumu kabul etmeden tekrar eski yaşantısına dönemez.

Sevdiği insanlarla, sevdiği yerlere gitmesi, sevdiği yemekleri yemesi gibi onu hoşnut tutacak şeyler ile yalnızlık hissini ortadan kaldırmalı.

Eski yaşantısına veya daha iyi bir yaşantıya tekrar geri dönme arzusunu hissetmelidir. Enerjisinin farkına varması ve yaşadığı dönemin üstünden gelmesi artık çok zor olmayacaktır.

İleri düzeyde bir depresyon halinde olan kişi mutlaka bir doktor kontrolünde olmalıdır.

Gerekli görülen durumda ilaç tedavisine bile başvurulabilir. Örneğin kişinin uyku problemi depresyon halini daha fazla tetikliyor ise rahat uyuyabileceği ilaç takviyesi ile zorlu dönemin sona ermesi daha kolay olacaktır.

Depresyon Sonrası

Kişi bu dönemi atlattıktan sonra tekrar aynı depresyon haline dönmesi kısa sürebilir. Bu nedenle depresyon bittikten sonra bile kişinin yaşantısı takip edilmeli ve neye ihtiyacının olduğu gözlemlenmelidir.

İhtiyacı bazen bir kişi bazen yalnızlık bazen de maddi imkanlar olabilir.

İsteklerin tamamı gerçekleşmese bile olmayan arzular için kişiye durum kabul ettirilmelidir. Her ne yaşanırsa yaşansın kişinin en değerli hazinesi kendisinin olduğunun farkında olmalı.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir