Binance

Denizdeki Mucize Varlık

Balık, denizlerin bize verdiği en büyük nimetlerden biridir. Günümüzde her eve girmesi gereken balık, haftada en az 2 ya da 3 kez uzmanlarca tüketilmesi dile getirilmektedir. Özellikle Omega 3 bakımından zengin olmakla beraber faydaları saymakla bitmemektedir. Birçok türü olan ve toplumun büyük bir kesimi tarafından sevilen balık, önemli bir protein kaynağı olmasının yanında, güçlü bir antioksidandır. Ayrıca yapısındaki demir sayesinde de vücuda kan yapar. Genellikle A, B ve D vitaminlerini içerir. Kalp krizi riskini azalttığı gibi, felç olma riskini ve astım tehlikesini de azaltır. Nöronları beslediği için beyine doğrudan fayda etmesiyle Alzheimer’ı önlemeye yardımcı olur.

balik

Balığın Faydaları Nelerdir?

Uzmanlarca herkesin tüketmesi gereken balığı, özellikle çocuklar ve hamile kadınların bol bol tüketmesi tavsiye edilmektedir. Çocukların; zeka gelişimine, sinir sistemine ve göz yapısına faydalı olmakla beraber, bebek ve çocuklarda görme keskinliğini arttırır ve kemik ve kas yapısının gelişmesinde büyük bir rol oynar. Hamile kadınlarda ise erken doğum riskini azaltır ve yeni doğacak çocuğun daha sağlıklı ve gelişmiş bir şekilde dünyaya gelmesine yardımcı olur.

 

Balık bedene güç vermesinin yanında ayrıca zihin yorgunluğunu da giderir. Kan basıncını düşürür. Kalbin düzenli bir şekilde atmasına yardımcı olur, kalbin ritmini düzenler. Güzellik alanında da; kırışıklıkları önleyici olarak kadınlara yardımcıdır. Diğer bir fayda arasında ise diş etlerinin sağlıklı olması ve dişlerin yapısının daha güçlü ve sağlam olmasını sağlar. Tatil yörelerinin vazgeçilmez akşam yemeği olan balık tatlı su balığı ve tuzlu su balığı olarak iki türde bulunmaktadır. Ülkemizin üç tarafı da denizlerle çevrili olduğu için tuzlu su balığı bu yönden ülkemizde fazlasıyla bulunmaktadır ve ülkemiz bu bakımdan fazlasıyla şanslı sayılmaktadır. Balığın farklı türlerde pişirme yöntemleri olsa bile en sağlıklı yöntemi ızgara yöntemidir. Pişirim lezzeti ise her zevke göre farklılık gösterebilmektedir. Sayısız hastalığa şifa olmasının yanında, diğer hayvanlara göre daha az yağlı olması sebebiyle haftada birkaç kez tüketilmesinin hiçbir sakıncası yoktur. Az yağlı olduğu için diyetin başlıca yiyecekleri arasındadır ve kilo aldırmayan sağlıklı bir besindir.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir