Binance

Dekoratif Vazo Modelleri

Dekoratif Vazo Modelleri
Dekoratif Vazo Modelleri

Vazolar dekorasyon alanında farklı bir yer edindi. Eskiden sadece koparılan çiçeklerin koyulması amacıyla kullanılırken şu anda birden fazla boş vazo oturma alanlarını süslüyor. Ortamın biblo, çerçeve gibi ürünlerle süslenmesi esnasında artık vazolar da büyük rol oynuyor.

Seramik Vazolar En Sık Kullanılanlar Arasında

Her rengin rahatlıkla kullanıldığı seramikler yapı itibariyle vazoya en çok yakıştırılan maddelerden biridir. Şekil vermenin daha kolay olduğu bu malzeme vazo gibi kıvrımlı modeller için ideal. Seramik vazolarda genellikle beyaz renkler hakimdir. Taban kısmı dar, orta kısmı geniş ve ağız kısmına kadar yine darlaşan modeller vazonun klasik halidir. Bu modellerde taban kısmı olmayan yani şişman başlayıp incelen modeller de yaygın olarak kullanılır.

Dekoratif Vazo Modelleri
Dekoratif Vazo Modelleri

Sadelik Hakimdir

Bu tür vazolar sade desenlerle süslenir. Klasik modellerde aşırı süslemeler olmayıp, renklendirme yapılacaksa sadece ağız kısmı renklendirilir. Beyaz veya krem vazolarda altın sarısı rengi kullanılır. Vazo boyama işlemlerinde aşırı renkten kaçınıldığı görülmektedir. Vazo çeşitli renklerde olabilir ancak burada kastedilen aynı vazonun çok farklı renklerle boyanmamasıdır. Vazo sade olursa içine konulan rengarenk ayrıntıları daha canlı gösterebilecektir. Aksi takdirde bir karmaşa söz konusu olacaktır. Vazo modellerinde dümdüz uzanan oval vazolara da yer verilmektedir. Kare ya da oval vazolar kısa olmaz. Seramiğin katman katman görünüm verilmesiyle oluşturulan bombeli görünümlü vazolar büyük demetli çiçeklerin tamamı için yeterli olmayacağından kombin yapılmış renkleriyle bir takım halinde yer kaplar.

Cam Vazolar

Cam vazolarda daha çok şişe görünümü tercih edilir. Alt kısmı geniş ya da orta darlıkta olan bu modellerin ağzı oldukça dardır. İşleme ya da boyama çok tercih edilmez. Daha çok birbirine dolanmış cam görünümlü vazolar ya da fanusu andıran modeller ön plandadır.

Dekoratif Vazo Modelleri
Dekoratif Vazo Modelleri

Tel Örgü Detayları

Modellerde ayrı tasarlanmış figürler yapıştırılmak suretiyle görünüm zenginleştirilir. Örneğin tel işi kelebekler ya da seramik kuşlar çiçekli vazoda bir bütün oluşturması için özenle tasarlanır. Cam ya da seramik vazoların dış kısmını komple kaplayan tel örgülerle estetik bir görünüm yakalanmaya çalışılır.

Dekoratif Vazo Modelleri
Dekoratif Vazo Modelleri

Seramik ve Camın Aynı Anda Kullanımı

Uzunca bir cam içine yerleştirilen klasik seramik vazoların yanı sıra asimetrik tasarlanan vazolar marjinal bir görüntü oluşturur. Cam ve metalin ya da seramik ve metalin aynı anda kullanıldığı modellere de sıkça rastlanılır.

Vazoda Bakır ve Gümüş İşlemeciliği

Genellikle kulplu olan bu modeller küçük işlemelerle detaylandırılır. Abartı olmayan çıkıntılarla desteklenen boyamalar vazo modellerinde nadiren de olsa görülür.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir