Binance

Damar Sertliği Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Damar Sertliği Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Damar Sertliği Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Damar sertliği aslında biz farkında olmasak da küçük yaşlardan itibaren oluşmaya başlayan bir damar rahatsızlığıdır.

Kalbi besleyen damar duvarlarında kireç ve yağ birikimi sonucunda oluşur ve bütün organ ve dokulara ulaşarak besin ve oksijen taşıyan atardamarların tıkanmasına yol açar.

Ayrıca yalnızca kalp damarlarını değil, böbrek , beyin ve çevre damarlarını da etkiler. Ülkemizde kalp ve damar kaynaklı ölümler tüm ölümlerin %34’ünü oluşturur.

Damar sertliğinin oluşmasına neden olan faktörler genelde genetik faktörlerdir ve bu hastalıktan yaşlılar daha çok etkilenir. Daha önce de belirttiğimiz gibi küçüklükte oluşmaya başlar ve yıllar ilerledikçe etkilerini ortaya çıkarmaya başlar.

Erkek bireylerde daha sık rastladığımız bir hastalıktır. Kadınlarda ise menopoz sonrası dönemde daha sık görülür. Hastalık kendini ilk aşamalarda belli etmez kontroller ile ortaya çıkan kalp kapakçıklarındaki zedelenmeler ilk belirtilerdir.

Kalp ritmi bozuklukları ve göğsün sürekli ve büyük ağrılar ile sıkışması sonraki aşamalarda ortaya çıkan belirtilerdir. Bacaklarda ise sürekli kasılmalar ve kramplar şeklinde ortaya çıkar.

Damar sertliğinin tedavisinde ise anjiyo ismi verilen ultrason yöntemi ile damarlar incelenir ve ilk aşamada tıkanıklık olup olmadığının tanısı konulur. Bu aşamadan sonra tedavi yöntemi tıkanıklığın boyutuna göre değişir.

Eğer damarlarda daralma çok fazla değilse genellikle ilaç tedavisi yeterli olur ve tedavi olumlu sonuç verir. Daha büyük boyuttaki daralmalarda ise bypass ismi verilen tedavi yöntemi uygulanır. Yüksek tansiyonu kontrol altına almak ve beslenme listesi uygulanması da tedavi süreci içindedir.

Hastalıktan korunmak için ise düzenli spor yapmak ve sigaradan hatta sigara içilen ortamdan uzak durmak gerekir. Damar sertliği hastası daha önce kalp krizi geçirmiş ise yeni bir kalp krizini önlemek adına diğer hastalara nazaran farklı bir tedavi yöntemi uygulanır.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir