Binance

Coğrafi Bilim Dalları Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?

Coğrafi Bilim Dalları Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?
Coğrafi Bilim Dalları Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?

Coğrafya bilimine yardımcı bilim dalları bu güne kadar görülmüş en fazla bilim dalıdır. Jeoloji, kartoğrafya, botanik, zooloji, meteoroloji, jeodezi, jeo fizik, oseonoğrafya, petroğraf, astronomi, hidroloji, etnoloji, antropoloji ve ekonomi, coğrafya bilim dalına yardımcı olan bilim dallarıdır. Bu bilim dalları sayesinde yeryüzünün yapısı ve yeryüzünün kaç yaşında olduğu, üzerinden kaç kavim geçtiği, hangi doğa olaylarının nelere sebep olduğu gibi bilgilerin hepsine ulaşılabilir.

Coğrafya İçin En Önemli Bilim Dalı

Coğrafya için en önemli bilim dalı taş ve sosyoloji; yani Petroğraf ve Antropoloji bilim dallarıdır. Çünkü taşların doğada mekanik ve fiziksel çözümünleri, sosyal yaşam içerisinde toprağa olan etkileşimler çok önemlidir. Yeryüzünün özelliklerini belirlemede ve doğal ve yapay yani insanoğlunun sebep olduğu olaylardan kaynaklanan yeryüzü şekil değişiklikleri coğrafyanın ilgi alanlarıdır.

Matematiksel Coğrafya Bilimi

Matematiksel Coğrafya Bilimi yer kürenin şekli, boyutu, ölçümleri, haritalaştırılması, fiziği ile ilgilenir. Tüm bu bilgiler Dünya’nın güncel yaşamı için gerekli bilgilerdir. En basitinden saatlerin ileri ve geri alınması buna göre belirlenir. Çünkü Türkiye’ de Coğrafya biliminin açıklamış olduğu 2 adet saat dilimi mevcuttur.

Yerel Coğrafya

Yerel Coğrafya yeryüzü şekilleri ile ilgilenen coğrafya türüdür. Çok kapsamlı bu muhteşem bilim dalının en büyük özelliği yeryüzü şekilleri ve yapısını inceleyerek deprem risklerini, yeryüzünün yaşını ve olası doğal afetleri belirlemesidir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir