Binance

Çocukların Diş Sağlığı İçin Bakım Önerileri

Çocuklarınızın ağız ve diş sağlığı için ilk önce onlara doğru şekilde bir diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak gerekir. Sıfır ile iki yaş arasındayken, anne bir tülbent, gazlı bez vb. madde ile bebeğin çıkan dişlerini kendisi temizleyebilir. İki yaşından sonra ise yedi yaşına dek, yine annesinin yardımıyla çocuğun dişlerinin fırçalanması sağlanmalıdır.

Çocuğun kendi başına fırçalaması, ince iş gördüren el kasları yeterince gelişmiş olmadığı için bu yaşta yeterli olmaz. Yedi yaşından sonra ise çocuk dişlerini kendisi fırçalayabilir. Günde üç defa dişleri fırçalamak önerilir ancak eğer ağız sağlığı zaten iyiyse, çürük dişi yoksa, günde iki kere diş fırçalaması da kabul görebilir. Kullanılacak diş macunları da özel olarak seçilmelidir çünkü bu macunlar her yaşa göre farklı üretilir. Çünkü içlerindeki flor miktarı farklıdır ve her yaştaki çocuğun alması gereken flor miktarı da farklıdır.

Bunların yanı sıra senede en az bir kere bir diş hekimine görünmesi de gerekir. Çocukların diş gelişimi için bol bol süt , yoğurt ve peynir tüketmeleri gerekir. Çünkü kalsiyum ve demir alınması diş sağlığı bakımından önemlidir. Ayrıca şekerli içecekler, çikolata gibi ürünlerin tüketimi de az olmalıdır. Bu tarz besinleri yemekten hemen sonra yemelidir. Yemekten bağımsız bir vakitte, tek başına tüketmemelidir. Ayrıca dişlerini fırçalayamadığı zamanlarda bol su ile ağzını çalkalamalıdır. İmkanı olduğu zaman da hemen dişlerini yine fırçalamalıdır.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.