Binance

Çocuk Yardım Parası Nedir? Çocuk Yardım Parası Sorgulama

Çocuk Yardım Parası Nedir? Çocuk Yardım Parası Sorgulama

Sosyal devlet gereğince 0-18 yaş arası çocukların bakım, sağlık ve eğitim giderlerine yönelik devlet tarafından yapılan yardımların tamamına yönelik olan harcamalar çocuk yardım parası olarak nitelendirilir. Bu yardımlardan faydalanmanın bazı koşulları vardır. İlkokul ve ortaokulda okuyan kız ve erkek çocuklarına ödenen eğitim yardımıdır. Kız çocuklarının okumasını teşvik etme amaçlı kız çocuk yardım oranları daha fazladır.

Başvuru Nereye Yapılır?

Türkiye’nin il ve ilçelerinde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne yapılan başvuru sonucu bu yardımlardan faydalanmak mümkündür. Bu başvuru esnasında talep eden kişi yardıma ihtiyacı olduğunu ve sosyal güvencesinin olmadığını belgelemesi gerekir. Ön başvuru sonrası ve yetkililerce yapılan araştırma sonrası çocuk yardımı almayı hak kazanan aileler kimlik fotokopisi, ihtiyaca binaen sağlık raporu, iş kura yaptığı başvuru belgesi teslimi sonrası çocuk yardımı almayı hak kazanır. Yıl içerisinde 3’er aylık periyotlar halinde ödenen çocuk yardımı yetkililerin aileyi düzenli denetimlerine göre devam edip etmeyeceğine göre karar verilir.

Çocuk Yardım Parası Sorgulamak İçin Tıklayın

Çocuk Yardımı Nasıl Hesaplanır?

Çocuk yardımı yıllık en yüksek devlet memuru aylığı baz alınarak hesaplanır. Bu hesaplama her yıl yeniden düzenlenir. Çocuk yardımı almaya hak kazananlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının İllerde bulunan Müdürlüklerinde bilgi alabilirler. E devlet şifresi üzerinden yapılan sorgulama ile de yardım sorgulaması yapılabilir.

Bu yardımın amacı çocukların ailelerinin yanında kalarak desteklenmesi amaçlanmıştır.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir