Binance

Çocuğum Okula Hazır mı ?

İlk çocukluk dönemini ailesiyle tamamladıktan sonra çocukların okul çağı gelmektedir. Ve yepyeni heyecanlar bazen kaygılar bazen korkular bazen de tarif edilemez mutluluklar sizi bekliyor …Hazır olun ! Hayatınız da çocuğunuzla birlikte yeni bir döneme girecek ve pek çok olumlu olumsuz durumla karşı karşıya kalacaksınız .Bu dönemde aklınıza gelen başlıca soruları biz şu şekilde derledik:
1) Çocuğumun okul için olumlu görüş geliştirmesini fobisini yenmesini nasıl sağlarım?
Bu zorlu süreçte karşılaşılan en büyük problemlerden birisi de okul fobisidir. Çocuk ilk kez ailesinden ayrı kalacak ve yepyeni bir ortama girecek ve bir çok yeni insanla iletişim kurma mecburiyetinde kalacaktır. Çocuk bu gibi kaygılarından dolayı okula ve arkadaş ortamına karşı aşırı kaygılı ve isteksiz davranışlar sergileyebilir. Sabah uyandığında ilk cümlesi anne bugün okula gitmesem olmaz mı ? lütfen ! olabilir. Peki siz bu durumda ne yapabilir siniz. İlk olarak aile ortamında çocuğunuzla kısa bir sohbet şekilde onun seviyesine uygun şekilde basit ve anlaşılır cümlelerle okul ortamı ,arkadaşları hakkında konuşmalısınız. Bir çok yeni oyun arkadaşı ve kendisini çok sevecek ona güzel şeyler öğretecek bir öğretmeni olacağını, gün sonunda anne ve babasının onu alacağını sürekli orada kalmayacağını tatlı bir dille anlatmalısınız.
2) Çocuğum okula başlamak için hazır mı ?
Bu soruyu pek çok açıdan değerlendirebiliriz. Biz kişisel gelişim açısından bakalım. Öncelikle çocuğunuzun iletişim özelliklerini düşünün. İsteklerini, duygu ve düşüncelerini karşı tarafa açık ve anlaşılır şekilde ifade edebiliyor mu ? Edemiyorsa bu yönünün gelişmesi için ne yapabilirim ?.Çocuğum temel öz bakım becerilerine (kalem tutma ,el yüz yıkama , bağımsız tuvalet becerisi , çanta düzeni sağlama , hırkasını yardımsız giyme –çıkarma vb. )sahip mi ? Öz bakım becerilerinde eksiklik varsa geliştirmek için çalışmalara başlamalısınız. Şimdi de algı gelişimine bakalım. Kendisine verilen yönergeleri yerine getirebiliyor mu ? Örneğin 1’den 5’ e kadar say, defteri bana uzat, vücudun bölümlerini göster(el, ağız , burun , kollar ve bacaklar )

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.