Binance

Cildiniz En Kıymetli Giysiniz Ona Dikkat Edin

Cildiniz En Kıymetli Giysiniz Ona Dikkat Edin

Doğru Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Cilt bakımı artık pek çok kişinin dikkat ettiği konular arasında yer alıyor. Günlük hayatta iş stresi, hava kirliliği, hormanel değişimler, güneş ışınlarının zararlı etkileri, zamanla cildinize hor davranmak gibi etkenler cilt yapısına zarar veriyor. Bu nedenle cilt bakımı hem yenilenmek hem de olumsuz etiklere karşı korunmak için mutlaka yapılması gereken işlemlerden biridir. Genel bir tabir ile cilt yaklaşık olarak bir ay gibi bir süre ile kendini yeniliyor. Yenileme sürecinde ölü deriler cildin dış yüzeyine doğru ilerleyerek bir tabaka oluşturuyor. İşte bu süreçte yenilenme esnasında her cilt bu ölü tabakayı dışarıya atamıyor. Böylelikle siyah noktalar oluşuyor. Bazı zamanlarda bu siyah noktalar kıl köklerine yakın yerlerde sivilce ya da akne oluşumuna sebep verebiliyor. Peki cilt bakımı derken sadece evde cilt bakımı mı yapılmalıdır.

Cilt bakımı evde de önem taşıdığı gibi profesyonel kişiler tarafından da mutlaka yapılmalıdır. Nemini kaybeden bir cilt soluk, cansız ve erken yaşlanmaya mahkum bir cilt haline geleceği için mutlaka profesyonel bakım yapılması gerekiyor. Cildimiz en önemli giysimiz olduğu için bakımı yapılmalı ve kesinlikle ihmal edilmemelidir. Her ne kadar kendini koruyan bir deri özelliği olsa da ilk önce dışarı ile temas eden cildimiz olduğu için, toz, kir, sigara dumanı, kimyasal atıklar ve güneş ışınları ile ilk temas eden cildimizdir. Bu durum ilk olarak cildimizde olumsuz etkini gösterdiği için zararları mutlaka olacaktır.

Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Evde yapılacak cilt bakımlarına da dikkat etmek de önem taşıyor. Cildi koruma da en önemli detay cilt temizliğine son derece dikkat etmek gerektiğidir. Cilt tipinizi tanımanızda bu aşama önemli bir konudur. Yağlı bir cilt tipiniz varsa buna göre ürünler kullanmanız gerekiyor. Kuru bir cilt yapısı için ise bu cilt yapısına uygun ürünler ile cilt bakımı yapmak gerekiyor. Bu tür bakımlar ise kişilerin koruyu önlem olarak evde yalpamsı gereken koruyucu görevlerdir. Eğer kozmetik ürünler kullanmak gerekiyor ise kaliteli ürünler tercih edilmeli ve cilt yapısına uygun bir şekilde ürün seçimi yapılmalıdır. Diğer bir bakım şekli ise uzman kişiler tarafından yapılan cilt bakımıdır. Ayda bir kez de olsa mutlaka uzman bir hekim tarafından cilt bakımının yapılması gerekiyor. Özellikle cilt sorunları ve cilt bakımları için bu konuda en yetkin kişi dermatologdur. Çünkü cilt yapısını en iyi tanıyan ve bu alanda hukuk fakültesinde ihtisasa yaparak sizi daha doğru yönlendirecek kişidir. Cilt bakımı konusunda yoğun seyahat etmek de cildinizi yoran etkenler arasında yer alıyor. Her nerede olursanız olun cilt bakımının ihmal edilmemesi gerekiyor. Örneğin İzmir’den Ankara’ya yapmış olduğunuz bir seyahat için Ankara’da uzman bir dermatolog tarafından cilt bakımınıza mutlaka zaman ayırmalısınız.  Ankara’da cilt bakımı yaptırıp hem de seyahat programınızda cildinizi ihmal etmemeniz size artı değer olacaktır. Doğru bir cilt bakımı için diğer faktörler ise;

  • Haftada bir peeling  yaptırmak
  • Tedavi ve serum uygulaması ( buna hekim karar vermeli)
  • Yağlı ciltler için tedavi edici kremler
  • Akneli ciltler için tedavi edici yöntemler
  • Cilt temizleyicilerin her zaman kullanılması

Cilt bakımında en önemli detay cildi ultraviyole ışınlarına karşı korumaktır. Özellikle güneşin zararlı olduğu zamanlarda güneşe çıkılmaması gerektiği kuralına uymak gerekiyor. Bazı süreçlerde güneşin vermiş olduğu hasarın onarılması için çok uğraşmak gerebiliyor. Bir diğer önemli konu ise her yerde cilt bakımının yapılmaması gerektiği konusudur. Özellikte pek çok kurum cilt bakımı yaptığını iddia etse e sağlık bakanlığı onayı olmayan ve eğitim almamış hiçbir yerde bakım yaptırmamak gerekiyor.

Cilt Bakımı Yaparken Yapılan Yanlışlar Nelerdir

Cilt bakımı yapılırken mutlaka uzman ellerden bu uygulamanın alınması gerekiyor.  Özellikle bazı medikal işlem yapılması gereken cilt yapıları için öncelikle bir cilt doktoruna muayene olmak gerekiyor. Dermatologlar cilt yapıları ve cilt hastalıkları, cilt bakımı gibi konularda yetkin kişiler olduğu için bu işi bilmeyen ve bildiğini iddia eden kişilere bakım yaptırmamak gerekiyor. Evde yapılacak bakım için ise yine doktorunuzun önerisini alarak temizleme, maske ya da peeling gibi işlemleri uygulamak gerekiyor.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir