blogRom / Genel / Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?
Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?

Günümüzde evliliklerin büyük bir bölümü boşanma ile sonlanmaktadır. Bunun en önemli nedeni artık kadınların da bu konularda bilinçlenmesi ve kendini ezdirmemesidir. Yapılan araştırmaya göre de birçok boşanma davası kadınlar tarafından açılmaktadır. Boşanma davaları iki türde olabilir. Bunlar çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davalarıdır. Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar boşanmak için hem fikir olur ve nafakanın verilip verilmeyeceği eşler arasında anlaşılır. Anlaşmalı boşanma davası çok kısa bir işlemdir. Tarafların aynı anda adliyeye giderek açması ve eğer hakim de uygun görürse orada boşanmaları mümkündür. Fakat daha karmaşık olan ise çekişmeli boşanma davasıdır. Bu nedenle birçok kişi çekişmeli boşanma davası nedir sorusuna cevap aramaktadır.

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Çekişmeli boşanma davaları taraflardan birinin boşanmak isteyip diğerinin istemediği durumlarda açılmaktadır. Bu nedenle bu süreç biraz zorlu geçmektedir. Çekişmeli boşanma davası açmadan önce iyi bir avukata sahip olmanız gerekir. Bu sayede süreçlerin eksiksiz ilerlemesi sağlanır. Çekişmeli boşanmada dava adliyede avukat veya sizin tarafınızdan açılır. Eğer Avukat tutmak için yeterli bir paranız yoksa devlet size Adli Yardım denilen bir fondan ücretsiz bir şekilde avukat vermektedir.

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Dava çekişmeli olduğu için hakimin doğru kararı vermesi uzun sürebilir. Bu nedenle davalar 12 celse bile sürebilir. Bu da en uzununun 1-2 yıl sürmesi demektir. Çekişmeli olmasının sebebi bir tarafın boşanmamak için duruşmada geçerli deliller sunmasıdır. Bu deliller doğrultusunda hakimin durumu değerlendirmesi ve bir karar varması uzun sürer. Çekişmeli boşanma davasında nafaka alacak taraf belirlenir. Boşanmalarda her zaman erkek nafaka ödemez. Eğer mağdur olan erkekse ve ekonomik durumu yeterli değilse kadında nafaka için dava açabilir.

Kaynak: boşanma avukatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir