Binance

Çekilen İlk Türk Filmi

Teknolojinin gelişimiyle beraber birçok yeni ürün ortaya çıkmıştır. Bu gelişimin sanattaki karşılığı ise filmlerdir. Günümüzde insanlar açısından çok büyük yer kaplayan filmler ilk olarak iki boyutlu imajların hareket olarak gösterilmesi 1860’lı yıllara dayanır. Filmlerden önce insanlar tiyatroya ilgi gösteriyorlardı. Türklerde ise çekilmiş ilk Türk filmi hangisidir sorusuna kadar orta oyunu, meddahlar, Hacivat ve Karagöz, kukla gösterileri ve benzeri geleneksel Türk tiyatrosu olarak halk tarafından büyük ilgi görmüş ve kültürümüzde önemli bir yer teşkil etmiştir.18. yüzyılda Osmanlı da başlayan batılılaşma çabaları ile çağdaş anlamdaki tiyatro ve opera sergilenmeye başlanmıştır. Batıya gönderilen öğrenciler geri geldiklerinde akılcı ve bilimsel düşüncenin yanı sıra gittikleri yerin kültürünü de beraberinde getirmişlerdir.

 

İlk Tiyatro Ve Tanzimat Dönemi

 

           Çekilmiş ilk Türk filmi hangisidir sorusuna kadar Türklerde tiyatroya ilgi ilk defa Tanzimat döneminde büyük oranda artış göstermiş ve büyük beğeni toplamıştır. İbrahim Şinasi ilk Türk tiyatro örneğini “Şair Evlenmesi” eserinde ele almıştır. Buna rağmen ilk sergilenen tiyatro “vatan şairi” olarak anılan Namık Kemalin “Vatan Yahut Silistre” eseridir. İlk Türk filmine kadar tiyatro büyük önem taşımaktaydı. Fakat teknolojinin gelişmesi ve radyo, televizyon ve benzeri makinaların bulunmasıyla dizilere ve filmlere verilen değer artarken tiyatronun önemi gün geçtikçe azalmaktadır.

 

Buna rağmen sergilenen tiyatrolar izlenmeye devam ederken özellikle komedi gösterileri ve yarışma gibi programlar büyük ilgi görmektedir. Halkı sanatçılarla buluşturan televizyon ise toplumumuzun vazgeçilmezlerinden olmuştur. Öyle ki dünyada en çok tv izleyen ülke Türkiye olarak kabul görmektedir. Fakat her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi tv bağımlılığının da büyük oranda zararları mevcuttur. Kitap okumama, sevdiklerine zaman ayıramama gibi problemler doğururken göz problemleri gibi hastalıklarla sağlığı da tehdit etmektedir. Ülkemizde televizyonun izlenme serüveni çekilmiş ilk Türk filmi hangisidir sorusu ile başlamıştır.

 

Tarihte Çekilmiş İlk Türk Filmi Hangisidir

 

           Çekilmiş ilk Türk filmi hangisidir sorusunun cevabı ise Fuat Uzkınay’ın çektiği “Ayastefanostaki Rus Abidesinin Yıkılışı”adlı belgesel olarak 14 Kasım 1914 tarihinde gösterime girmiştir. Bu nedenle Fuat Uzkınay ilk Türk sinemacısı olarak kabul edilir.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.