Binance

Bünyon (Ayak Başparmağı Çıkıntısı) Ameliyatı

Günümüzde insanlarda çeşitli nedenlerden dolayı birçok hastalık görülmektedir. Genellikle insanların günlük çalışmak tempolarından dolayı çeşitli rahatsızlıklar daha çok ayaklarda görülmektedir. Yaygın olarak görülen hastalıklardan biride bünyondur. Bu hastalık, ayak başparmağının ekleminin tabanında oluşan genişlemesiyle ve kemiğin veya dokuların yerinden oynamasıyla oluşan bir hastalıktır. Bu hastalığın teşhis edilmesi oldukça basittir ve sadece ayağınıza bakarak görebilirsiniz.

 

Bunun yanında ayakta şişkinlik, şiddetli ağrı, nasır oluşumu ve en önemlisi ayak başparmağının altında ayağın dış kısmına doğru bir çıkıntı oluşması en yaygın belirtilerindendir. Bu hastalık daha çok ayak tendonlarına ve eklemlere uygulanan basınçtan dolayı oluşmaktadır.

 

Bünyon hastalığının birçok çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. En etkili olan tedavi yöntemi bünyon ameliyatı uygulamasıdır. Yapılan ameliyatların sonucu olarak hastaların çoğunda bu sorun giderildiği kesin kanıtlanmıştır. Bünyon ameliyatındaki asıl amaç, dışa doğru çıkmış olan kemiğin kesilerek tekrar eski haline geri dönemsini sağlamaktır. İlk olarak hastanın ayak başparmağı açılarak fazla olan kemiğin kesilmesidir. Daha sonra kesilen kemiğin çevresinde kireçlenmeler var ise onlarda bu esnada temizlenmektedir.

 

Temizlemeler bittikten sonra kemiğe yeniden şekil vermek için kemik üzerinde bir kesi yapılır ve bu kesi yardımı ile kemik eski haline dönüştürülür. Yeni şeklin korunması için kemiğe yapılan ameliyata ve doktorun tercihine göre çeşitli vida sistemleri(Halluks Valgus Implantation) kullanılmaktadır. Hastalarda kullanılan bu vidalar, çeşitli sorunlar çıkmadığı sürece hastalarda kalmak üzere takılır. İlerideki zamanlarda bu vidalar hastalarda çeşitli enfeksiyonlar ve ağrılara yol açması durumunda vidalar çıkarılabilir. Bu ameliyatın asıl amacı, kemiğin tıraşlama değil de kemiğin açısının değiştirilerek eski haline dönmesini sağlamaktır.

 

Bu makalede, bu hastalığının ne olduğu, hangi sebeplerden dolayı kaynaklandığını ve hastalığın tedavisinde en yaygın olarak kullanılan ameliyat yönteminin nasıl ve hangi amaçla hastalara yapıldığı, ameliyat sonrası hastalığın ne ölçüde giderildiği açıklanmaktadır.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.