Binance

Bronşit Nedir?

Bronşit Nedir?
Bronşit Nedir?

Bronşit, akciğerlere hava taşıyan bronş tüplerinin yani solunum yollarının iç yüzeyinde bulunan zarın iltihaplanmasıdır. Bronşit kendi içerisinde birçok türe ayrılmaktadır. En çok görülen bronşit çeşitleri akut bronşit ve kronik bronşittir. Akut bronşit, çoğunlukla grip, nezle, kızamık ve tifo gibi hastalıklarda rastlanırken, kronik bronşit astım gibi daha ciddi iltihaplanmalarda görülmektedir. Bronşit tedavi edilmeyip ilerlediği takdirde çok tehlikeli olmaktadır.

Bronşit genellikle öksürük ve balgam ile seyredilir. Bronşit öksürüğü derin ve şiddetlidir. Hastanın sürekli öksürmesi ve göğüs bölgesinin kasılması hastalığın ilerlediğini göstermektedir. Hasta, öksürüğe bağlı olarak yorgun düşmektedir. Akut bronşit soğuk havalarda grip nedeni ile oluşmaktadır. Bakterilerin sebep olduğu akut bronşit hava yolu ile kolayca bulaşabilmektedir. Akut bronşit genellikle herhangi bir ciddiyete gelmeden geçmektedir. Fakat kronik bronşit çok ciddi bir hastalıktır.

Akut Bronşit – Kronik Bronşit Farkları

Virüs ve bakterilerin solunum yolu ile kanallarda görülüp akciğerlere yerleşmesi ile akut bronşit oluşmaktadır. Akut bronşit kısa sürede geçecek bir rahatsızlıktır. Kronik bronşit uzun süreli bir hastalıktır ve sigara kullanan bireylerde daha çok görülmektedir. Bronşit tanısında akciğer filmi çekilmektedir. Bunun haricinde kanda oksijen seviyesine bakılmaktadır. Akut bronşitin bir ilacı bulunmamaktadır. Vücut bu hastalığı kendisi atlatmaktadır. Dinlenmek ve bol sıvı almak akut bronşitin iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Bronşit tedavi edilmesi gereken önemli bir akciğer hastalığıdır.

Bronşit Belirtisi

Bronşitin en belirgin belirtisi balgamdır. Bronşit balgamı genellikle şeffaftır. Eğer balgam sarı ve yeşil ise bakteriye işarettir. İlk başlarda kuru ve ağır öksürükler kendisini göstermektedir. Hafif ateş ve halsizlik bu belirtilere eşlik etmektedir. Ağızın kuruması ve vücutta sıvının bitme hissi de diğer belirtilerdir. Bu durumda çok sıvı alınmalıdır.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.