Binance

Boyun Kireçlenmesine Ne İyi Gelir? Boyun Kireçlenmesi Nedir?

Boyun Kireçlenmesine Ne İyi Gelir? Boyun Kireçlenmesi Nedir?
Boyun Kireçlenmesine Ne İyi Gelir? Boyun Kireçlenmesi Nedir?

Boyun Kireçlenmesine Ne İyi Gelir? Boyun Kireçlenmesi Nedir?

Genellikle yaşı 50’yi geçmiş bireylerde rastlanan, omurganın üst bölgesindeki eklemlerin ve kemiklerin yıpranması yahut aşınmasıyla oluşan rahatsızlığa boyun kireçlenmesi denir.

Tıbbi isim osteoartriti olan hastalığın ilaç ile tedavisi mümkün değildir.

Önlem alınmadığı ve tedavi ihmal edildiği takdirde bireyde daha ciddi tahribatlara yol açar.

Bireyler yaşlandıkça yani vücudun fizyolojik olarak kendini yenileme faaliyeti azaldıkça boyun kireçlenmesi hastalığını yaşama riski artar.

Boyun Kireçlenmesi Nedenleri Nelerdir?

Boyun kireçlenmesi rahatsızlığından belirli nedenlerden ziyade nedenler grubu üzerinden durulur. Çünkü; belirtilen her etmen yalnız başına boyun kireçlenmesine neden olmaz fakat diğer etmenler ile bir araya geldiğinde bireye ciddi sıkıntılar verebilir.

Boyun kireçlenmesine sebebiyet veren uzmanlar tarafından kabul görmüş etmenleri şu şekilde sıralamak mümkündür: Duruş bozuklukları, hareketsizlik, enfeksiyonlar ve incitici sakatlıklar.

Bireyin günlük hayatta omurgasını zorlayacak pozisyonlarda faaliyette bulunması boyun fıtığını etkileyen etmenlerin başında gelir.

Günlük hayattaki duruş bozukluklarının yanında bir de birey hareketsizlik faktörünü ekliyor ise boyun kireçlenmesi görülme ihtimalini ciddi oranda arttırmış demektir.

Masa başında çalışma zorunluluğu olan bireyler başta olmak üzere kas yapısı ve imkanları el veren herkesin belirli periyotlarla spor yapması şarttır.

Hareketsiz kalmak boyun kireçlenmesi dışında hastalıkları da tetikleyerek bireyin sağlığını tehdit edebilir.

Doğrudan omuriliği etkileyen enfeksiyonlarda boyun kireçlenmesinin ortaya çıkmasındaki faktörlerden biri olabilir.

Menenjit bu hastalıklara verilebilecek en temel örnektir.

Bireyin ani yaptığı bir hareket yahut yaşadığı bir kaza sonucu meydana gelen incitici sakatlıklar da boyun kireçlenmesinin oluşumunda etkin rol oynar.

Bu nedenle gerek sosyal hayat gerek iş hayatında insanların tehlikeli ve ani hareketlerden kaçınmaları özelde kendi sağlıkları genelde ise çevrenin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir