blogRom / Genel / Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?
Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Günümüzde boşanmalar eskiye nazaran daha fazla görülmektedir. Bu da insanların bilinçlendiğinin bir kanıtıdır. Peki, boşanmak istendiği zaman boşanma davası ne kadar sürer? Birçok kişi bu sorunun cevabını merak etmektedir. Fakat herkes için standart bir süre yoktur. Davanın açılış şekline göre davanın süresi değişim gösterebilir. Boşanma davası iki şekilde açılabilir. Bunlardan biri çekişmeli boşanma davası, diğeri ise anlaşmalı boşanma davasıdır. Bu davalar eşlerin boşanmaya olan eğilimlerine göre değişim göster. Yani iki kişi de boşanmak istiyorsa anlaşmalı boşanma davası açılarak boşanılabilir. Fakat taraflardan biri boşanmak istemiyorsa o zaman çekişmeli boşanma davası açmak zorunludur.

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Çekişmeli boşanma davası taraflardan birinin boşanmak istememesi sonucu, boşanmak isteyen taraf tarafından açılan davadır. Bu dava çekişmeli olduğu için 10 celse veya daha fazla sürebilir. Aile içi sorunlar tartışılır ve eğer çocuk varsa onun velayetinin kimde kalacağı belirlenin. Varsa tanıklar da dinlenir. Üzerinde derinlemesine düşünüldüğü ve tüm bilgilerin toplandığı bu dava çeşidi bu nedenle 1 veya 2 yıl gibi bir süre devam eder. Fakat bu tüm çekişmeli açılan davaların 1 ya da 2 yıl süreceği anlamına gelmez.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma davası çok kolay bir biçimde açılarak tek celsede tamamlanabilen davalardır. Bir avukat yardımı ile veya arzuhalci tarafından yazılan bir dilekçe yardımıyla açılabilir. Fakat daha sonra sorunların çıkmaması adına bir avukatla görüşmekte fayda vardır. Bu dava açıldığı sırada eğer iki tarafta adliyede olursa ve hakim müsaitse duruşma o gün bile yapılabilir. Bu durum genellikle çok fazla kalabalık olmayan ilçe adliyelerinde çok fazla görülür. Aksi halde bir duruşma tarihi belirlenerek o tarihte boşanılır.

Kaynak: boşanma avukatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir