Binance

Borsanın Ruhban Sınıfından Uzak Durmak

Borsanın Ruhban Sınıfından Uzak Durmak
Borsanın Ruhban Sınıfından Uzak Durmak

Borsanın Ruhban Sınıfından Uzak Durmak

Anadolu’da küçük bir ilde tanık olduğum bir olayı anlatmak isterim.

Parası çok borsa bilgisi yok bir iş adamı borsaya ilgi duyar ve çalıştığı bankanın aracı kurumundan hisse senedi almak ister. Bilgisi olmadığından aracı kurumda çalışan kişiden alabileceği hisseler konusunda tavsiye talebinde bulunur.

Maaş karşılığı belirli bir komisyon kotasını doldurma zorunluluğu olan bu aracı kurum çalışanı kulağına gelen kıt bilgiler eşliğinde IMKB’ye kote küçük bir şirkete ait hisse senedinin fiyatında yakın zamanda büyük artış olacağı bilgisini verir.

İş adamı yüklü miktarda bu hisse senedini alır ve beklenildiği gibi zarar eder ve satar. Yine tavsiye ister ve başka bir senede girer. Sonuç yine zarardır.

Bu hikaye böyle sürer gider. Sekiz ayın sonunda iş adamı yaklaşık 950 bin TL kaybederek önceki işinin kıymetini anlar ve pes eder.

Tavsiyeleri veren aracı kurum çalışanı ise bu işadamı ve benzeri kişilerden kazandığı komisyon ile kotasını aşar ve başka bir şehirdeki şubeye yönetmen olarak atanır.

Yukarıda tavsiyeleri veren aracı kurum çalışanının bu tavsiyeleri verirken kötü niyetle hareket ettiğini düşünmüyorum. Ancak müşterisine tavsiye verirken öncelikle alacağı komisyonu hesap ettiğini söyleyebilirim.

Uzun lafın kısası bu piyasada kimse size bir şey vermez. Verecek bir şeyleri olsa kendisi maaş ile çalışmaz. Bu ve benzeri durumlarla aracı kurumda, gazetelerin ekonomi sayfalarında ve özellikle ekonomi içerikli yayın yapan televizyonlarda karşılaşabilirsiniz.

İnsanlar sürekli olarak bir şeyler söyler, bir şeyler tavsiye ederler. Ancak ilginçtir ki bu insanların çoğunun belirttikleri fikir yönünde aldıkları tek bir hisse senedi yoktur.

Sevgili Ateşan Aybars’ın “Borsanın Ruhban Sınıfı” diye adlandırdığı bu kitleye karşı uyanık olmanızda fayda vardır.

İnternet sitesinde günlük piyasa yorumu yapan, piyasanın ne tarafa gideceğini tahmin ettiğini söyleyen ve binlerce kişinin yorumlarını okuduğu kişilerin borsada alım satım yapmaması bana manidar gelmektedir.

Yorum yapan herkesin borsada işlem yapıyor olmasını beklemek veya verilen her yorumun isabetli çıkmasını ummak elbette haksızlıktır. Şunu da belirtmek gerekir ki o televizyonlara çıkıp yorum yapan az sayıdaki konuk aslında çok kaliteli bilgiler verebilmektedir. Ama acaba doğru olan ile olmayanı anlayabilmek ortalama bir borsacı için ne kadar mümkündür.

Borsa konusunda ahkam kesen ünvanı bilmem ne olan pek çok insanla karşılaşırsınız, yazılarını okur veya ekranda onları izlersiniz. Bu kişi aracı kurumda da çalışıyor olabilir veya televizyonda borsa konulu programda yapabilir. Önemli olan bu söyledikleri karşısında elinin ne kadar taşın altında olduğudur. Onun dışında kalanlar kuru gürültüdür.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir