Binance

Borsanın Hayata Etkileri Nelerdir?

Borsanın Hayata Etkileri Nelerdir?

Risk hayat içinde her alanda mevcuttur. Yaşam, kararlarımızın artı veya eksi sonuçlarının etkisiyle şekil alır. Gün içinde milyonlarca karar alırız. Kötü sonuçlar ne kadar canımızı sıkarsa, olumlu sonuçlanan olaylar bize bir o kadar haz ve mutluluk verir. İnsan doğası da bu duyguların ihtiyacıyla yaşamını sürdürür.

Riski Yaşamında Amaç Edinenler

Gelir olarak üretim yapan, sanatçı ya da zanaatkâr olan insanların yanında bir de yatırımcı profili dikkat çekmektedir. Yatırımını hisse senetleri, bono, tahvil gibi değerli kâğıtlara yatıran ve bu sahada riski göze alarak kazanç elde eden Borsa meraklıları mevcuttur.

Birçok insan aldığı eğitim ve deneyimle profesyonel olarak borsada kendine bir yer edinmiş, gerek şirketlerde gerekse aracı kurumlarda bu deneyimlerini kazanca dönüştürmektedir. Para piyasasında oyuncudan ziyade işletmeci olan bu grubun dışında ayrıca bir grup daha mevcuttur.

Yaşamlarını, işçi, esnaf, eğitimci, memur gibi meslekler ile idame ettiren kişilerden bahsetmekteyiz. Para piyasalarının, riskli ama bir o kadar ilgi çekici ve iştah kabartıcı kazanç olasılığı ile bir şekilde tanışmış olan bir grup. Bu gruptaki insanların borsaya yaklaşımı ve hayatlarına etkisini incelemek başlı başına bir iştir. Öyle ki bu grubun psikolojisini inceleyerek piyasada etkiler sağlayan firmalar büyük kazançlar elde etmeyi başarmaktadır.

Bir Karar Aldım Hayatım Değişti

 Haber başlıklarında olsun, dost sohbetlerinde olsun “Borsada tüm mal varlığını kaybetti”, “Banka kredisiyle borsaya girdi, kaybetti. Şimdi nasıl ödeyecek onu düşünüyor”, ” Tüyo aldığı kâğıt borsada battı, tövbe etti”, Borsaya girdi, kendine ev, araba aldı” gibi söylemleri çok sık duymuşuzdur. Ama borsada tasarruf imkânı sağlayan, küçük kazançlarla ek gelir oluşturan, bilgi ve tecrübesini arttırarak bunu paylaşan insanlardan çok sıklıkla söz edilmez.

Evet, borsa riskli bir para piyasasıdır ve amacı doğru belirlemek gerekir. Yaşamını değiştirebilecek kazanç isteğiyle alınan kararlar ve yapılan yatırımlar görülmektedir. Ancak ters sonuçlanma ihtimali göz ardı edilerek gerçekleştirilen bu işlemler, istenilen doğrultuda kazan sağladığı kadar, telafi edilemeyecek kayıplara da sebep olması mümkündür.

Hayat Kumar mıdır?

Borsa bir piyango oyunu değildir. Kumar da değildir. “Ya çıkarsa” düşüncesiyle yapılacak hareketler, yaşamınızda geri dönüşü olmayacak etkiler bırakabilir. Psikolojiniz, aileniz ve maddi durumunuz, borsadaki kazançlarla ne kadar rahatlıyorsa, kayıplarla birlikte sarsılıp düzeni bozulabilir. Burada bilinçli yaklaşım, sabır ve hırslardan uzak makul tavırlar gerektiren bir piyasa mevcuttur. Kişinin riske yaklaşımı ve bakış açısı bu şekilde olduğu müddetçe doğru yatırımlar yapması ve gelir elde etmesi mümkün hale gelebilir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir