Binance

Borsada Zararlarınızın Karlarınızı Yönetmesine İzin Vermeyin

Borsada Zararlarınızın Karlarınızı Yönetmesine İzin Vermeyin
Borsada Zararlarınızın Karlarınızı Yönetmesine İzin Vermeyin

Borsada Zararlarınızın Karlarınızı Yönetmesine İzin Vermeyin

Borsada işlem yapanlar başarı durumlarını kontrol ettiklerinde bazı engellerin olduğunu fark edeceklerdir. Bu engellerden birisi de zarar etmeye başlandığında veya art arda birkaç zararlı işlem yapıldığında içine düşülen psikoloji tuzağıdır.

Durumu Viop üzerinden kısa vadeli işlemler yapan bir kişi örneği üzerinden açmaya çalışalım. Dönemsel olarak kar zarar durumunuzu her ayın sonunda yaptığınızı düşünelim. Böyle bir dönem için aylık kar hedefiniz %30 olsun. Bu durumda işlem yaptığınız ay bitmiştir ve kar zarar durumunuza baktığınızda hedefiniz olan %30 yakalanmıştır. İşlemlerinizi kontrol ettiğinizde sisteminize sadık kalarak işlem emirleri vermişsinizdir. Muhtemelen keyfiniz yerindedir. Öyle olması da gerekir.

Önünüzde yeni bir ay vardır ve keyfinizde yerinde olduğundan bu yeni dönem için hazırsınızdır. Hedefiniz, sisteminiz, uygulayacağınız yöntemler, kurallarınız her şey hazırdır ve karlı bir dönemden çıktığınız için psikolojik dengenizde yerindedir.

Yeni dönem için de aylık hedefiniz % 30 dur. IMKB30 endeksinde bir kontrat şu anda 800 TL olduğuna göre hedefinize ulaşmak için toplamda net 2400 puana ihtiyacınız vardır. Bu da haftalık olarak 600 puan, (ayı 20 seans günü düşünürsek) seans başına yaklaşık 120 puan demektir. IMKB30 kontratında günlük 120 puan veya haftalık 600 puan iyi bir sistemi olan ve bunu kullanabilen bir trader için ulaşması kolay bir hedeftir. Hedefinizi de net olarak bildiğinize göre yeni dönem için her şey hazırdır.

Yeni dönem başlar ve yeni ayın ilk gününde ilk işleminizi yaparsınız piyasa döner, stop olursunuz, zararla sonuçlanır. Stop boyunuzun 300 puan olduğunu varsayarsak ilk işlem sonunda durumunuz (-300) + komisyon, yaklaşık (-330)’dur. Buraya kadar bir sorun yok.

Ertesi gün ikinci işleme girersiniz ve (bu sefer siz hata yaptığınız için zarar ettiğinizi varsayalım) pozisyonu iyi okuyamadığınızdan veya bir önceki zararı düşündüğünüz için) işlemin zararla sonuçlandığını düşünelim. Hatta bu sefer işlem kapatılırken volatil ortamda fiyat zıplamış olsun ve stop boyunuz 50 puan uzasın. Bunun anlamı ikinci zararınızın toplamı (-350 + (-30)), yani -380 puandır. İki işlem sonunda toplam kar/zarar durumunuz zarar yönünde (-710) puandır.

Henüz yeni ayın günü geçmiştir ve siz aylık hedefin % 30 kadarını kaybetmişsinizdir. Diğer bir ifade ile şimdi hedefinize ulaşmanız için 2400 + 710 puan, yani 3110 puan kazanmanız gerekmektedir. Üstelik dönem süresi azalmıştır ve bundan daha önemlisi yukarıda 3. paragrafta kalın harflerle tarif ettiğimiz ruh halinden bir hayli uzaktasınızdır. Yani 2400 aylık hedefi için dönem başında sahip olduğunuz pozitif hava gitmiş ve yerine her aşamada sizi yoklayan “acaba yine mi” tereddütleri gelmiştir. Aslında yukarıdaki senaryo kolaylıkla uzatılabilir ama şu aşamada durumu daha fazla dramatik hale getirmenin gereği yok.

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki %90 olasılıkla bu trader o ayı kaybetmiştir. Bunu kabullenmez ve ısrarcı olursa ondan sonraki aylara da ve daha önemlisi o zamana kadar ona para kazandırmış olan sistemine de zarar verecektir. Borsada şüphe ölümcüldür. Şüphenin gölgesinde işlem kararları alınamaz.

Bakış açımızı değiştirelim ve biraz iyimser olalım. Art arda iki kayıp yapmış bu arkadaşa söyleyecek hiç iyi bir şeyimiz yok mu? Elbette var. Öncelikle bu kişinin yerine kendinizi koyun ve aşağıdaki sorulara yanıt vermeye çalışın.

Birinci soru; Sizce yukarıda anlatılan kişi bu aşamadan sonra aylık hedefi olan 2400 puana ulaşabilecek midir?

İkinci soru: Sizce bu kişinin bu durumda ne yapması gerekir?

Nasıl kurtuluş için umut var mı?

Aslında her iki sorununda yanıtı kişiye, uyguladığı trading sistemine ve bu sistemi kullanabilme becerisine bağlıdır. Çünkü yukarıdaki kayıplar büyükmüş ve telafi edilemezmiş gibi görünse de Vadeli İşlemler Piyasası’nın sunduğu cömert fırsatların yanında küçük kalırlar. Ancak böyle iyimser bakabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar yerine getirilebiliniyorsa yaşanan durum çöküntü değil sadece talihsizliktir. Diğer bir ifade ile olasılık teorisinin negatif tarafına denk gelinmesidir.

Peki nedir bu şartlar bir bakalım;

* Kişinin bu tür durumlar için önceden hazırlığının olması gerekir. Hazırlık demek ince matematik hesapları ile yukarıda bazı örnekleri verilen talihsizlik ve hataların (genelliklede her ikisinin) önlemlerinin alınması demektir. Yani kişinin trading sistemi bu tür durumlarda ne yapılması gerektiğini söyleyebilmelidir. Peki, sistem ne söyleyebilir ve kişi bunları nasıl yapabilir.

* Birincisi kişinin aylık beklentisi ile tecrübesinin uyumlu olması gerekir. Bu uyum olduğu sürece sorunların altından kalkması daha kolay olacaktır.

* Belirlenmiş hedef yolunda karşılaşılacak her aksilik seviyesi için detaylı aksiyon planı olmalı. Örneğin kişi 1. kaybı yaşadığında ondan sonraki ilk işlemde giriş koşullarını daha sıkı tutabilir. Veya kayıplardan etkileniyorsa kayıplar sonrası belirli bir toparlanma süresi koyabilir.

* Kişinin stop uygulamaları, stop boyları ve emir atlamaları gibi kayıp miktarını doğrudan belirleyen unsurlar daha sıkı hale getirilebilir.

* Borsada para kazanırken her işlem de ecel terleri dökmezsiniz. Dolayısı ile iki zarar dünyanın sonu değildir. Gelecekte siz çok çaba sarf etmeden kazanacağınız kolay paralarda olacaktır. Bu nedenle hemen enseyi karartmanın gereği yok.

* Tecrübe önemlidir. Böyle bir durumla ilk defa karşılaşan kişi doğru yolu hemen bulamayabilir. Ancak belirli bir tecrübeye gelmişseniz bu kötü yoldan daha önce pek çok kez geçmişsiniz demektir. Dolayısı ile nerede nasıl davranmanız gerektiğini bilirsiniz. Bu özgüven sizin zorluklar ile baş etmenizde işinizi kolaylaştıracaktır.

Zararlarınızın karlarınızı yönetmesine izin verseniz zararlarla uğraşmaktan kar edemezsiniz. Negatif olmayın demesi kolay ama gerçekten negatif olmamaya özen gösterin.

Borsada kar ile zarar ikiz kardeş gibidir. Bazen onları yan yana gördüğünüzde ayırt etmekte zorlanabilirsiniz. Bununda yöntemleri vardır. Ayırt etmeyi öğrenin ve yolunuza devam edin.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir