Binance

Borsada Tüyo Diye Bir Şey Var Mı?

Borsada Tüyo Diye Bir Şey Var Mı?
Borsada Tüyo Diye Bir Şey Var Mı?

Borsada Tüyo Diye Bir Şey Var Mı?

Borsa kavramı içerisinde tüyo ne anlama gelmektedir? Bir hisse senedinin fiyatının yukarı çıkacağını önceden bilip bunu diğer insanlarla paylaşmak mıdır? Peki, bu nasıl bilinebilir? Şirket içinden gizli bilgi edinmekle mi yoksa olası bir olumlu gelişmeyi bir şekilde önceden öğrenerek mi? Siz bir şekilde böyle bir bilgiye ulaşsanız başkaları ile paylaşır mısınız? Ben paylaşmam ve gider o hisse senedinden kendim için alırım. Ben böyle davranarak bencil mi oluyorum. Hayır, tam tersi gayet mantıklı davranmış oluyorum.

Menkul kıymetlerde kara ve zarara çok yakınsınızdır. Örneğin hisse senedinde kar ederseniz pozisyonunuzu kapatıp karınızı hemen cebinize koyabilirsiniz. Vadeli kontratlarda kar etmeniz halinde pozisyonunuzu kapatmasanız dahi karınız en geç ertesi gün nakit olarak hesabınıza yatar. Üstelik vergi de yok. Ne tatlı hayat değil mi?

Hal böyle iken birisinin bir hisse senedi hakkında para kazandıracak bilgiye sahip olması ve bunu başkaları ile paylaşması ile “Git şu taşın altında para var, al ve afiyetle ye” demesi arasında ne fark var? Denilebilir ki bilgiyi veren de kazanısın bilgiyi alan da. Peki ya verdiğiniz bilgi (piyasa deyimi ile tüyo) gerçek çıkmazsa ne olacak.

Başkalarından gelecek bilgiye düşkün birisi olduğumuzu varsayarsak gelen her bilginin doğru olacağını söylemek mümkün müdür? Söylenenlerin doğru olup olmadığını nasıl anlayacağız? Elbette o bilgi paralelinde işlem yaparak. Peki, sizce bilgi diye bize aktarılan bu tüyoların ne kadarı doğru çıkacak?

Emin olunuz ki sizi canınızdan bezdirecek paranızı pul yapacak miktarda gerçek bilgiye ulaşırsınız. Ayrıca varsayalım ki doğru bir bilgi aldınız ve para kazandınız. Olası bir soruşturmada şirket içerisinden bilgi sızdırma (Insider Trading) suçlaması için yeterli yanıtınız olacak mıdır? Birileri sizi kullanarak kazandıkları çuvalla parayı yasal hale getiriyor olmasın.

Borsada üzerine en çok ağız eskitilen konulardan biriside tüyodur. Ancak tüyo diye bir şey yoktur. Tüyo peşinde koşmak sizi yer bitirir. Tüyo güçsüzün kendisinden daha zayıf olana öğüt vermesine benzer. Toplamda ne verene hayrı vardır ne de alana.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir