Binance

Borsada Teknik Analizi Ne Miktarda Kullanmanız Gerekiyor?

Borsada Teknik Analizi Ne Miktarda Kullanmanız Gerekiyor?
Borsada Teknik Analizi Ne Miktarda Kullanmanız Gerekiyor?

Borsada Teknik Analizi Ne Miktarda Kullanmanız Gerekiyor?

Kitap okumakla aranız nasıldır bilemiyorum ancak bu satırlara merak saldıysanız kitaplardan fazla uzakta kalmamanızda fayda vardır. Kitaplarla benim aram hep iyi olmuştur. Okumakla kalmam kayda değer bazı kitapları veya işaretlenmiş bölümleri belirli zaman aralıklarında tekrar gözden geçiririm.

İşte bu rutin taramalarım sırasında “Görsel Yatırımcı, Borsada Teknik Analiz” isimli kitapta altını çizdiğim bazı bölümleri tekrar okudum ve sizinle paylaşmak istedim.

Sevgili Ali Perşembe’nin lezzetli çevirisiyle kitap bazı bölümleri ile enteresan bakış açıları sunabilmekte. Aslında bu tarz Amerika kökenli çeviri kitaplarına genelde pek sıcak bakmasam da, seçmesini bilebildiğiniz sürece size evrensel olan farklı bazı bilgileri sunabilmekteler.

Çevirenin notu bölümünde yazan şu cümleleri okumanızı özellikle istedim;

Bir şeyi bilmemek eksiklik, az bilmek ise tehlikelidir. Çok bilenlerin bir kısmı gerçekten sonuca giderken, diğer kısmı da artık o işin pratikliğini unutup ayrıntıda su dövüyor. 

            Teknik analiz küresel olarak bir ucunda ilmin diğer ucunda sanatın olduğu bir ip üstünde oynarken, onu tanımayanlara öcü, az bilenlere kötek, çok bilenlere ise köstek oluyor.

”…Teknik analizin sihirli dünyası, göz ardı edilemez albenisi ve aslında onun vermediği fakat az bilenin aldığı sözler onu konumuzda besleyecek sevimli ama zehirli bir yılana dönüştürüyor.”

“Öte yandan bir de çok bilen var ki, logaritmik-asimetrik-sismoğrafik-ekonometrik çizgiler çizer, dalga boyu-piyasa derinliği-erim açısı hesaplar, türev-delta-fiyat-kazanç-piyasa değeri-defter değeri-enflasyon-deflasyon düşünürken piyasalar alıp başını gidiyor. İster döviz kurları-ister hisse senetleri, ister bonolar, ister kıymetli madenler, ister pamuk borsaları, isterse endeks opsiyonları olsun hangi piyasada at koşturmaya niyetli olun ama parayı kim kazanıyor biliyor musunuz? Bir avuç dolusu, birkaç ana ilkeyi benimsemiş ve BASİTLİĞİ kendine kural edinmiş hızlı, sakin, rasyonel ve disiplinli yatırımcı.” (1)
 
Bilgi gereklidir. Bu nedenle bilmemek, farkına varılması gereken ve yokluğu kabul edilerek telafisi söz konusu olan bir eksikliktir. Biraz bilmek ise (borsa için) gelecek zamanda “keşke” kelimesi ile başlayacak pek çok cümleyi kurmanıza neden olabilecektir.

Teknik analiz karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu karmaşanın içerisinden karla çıkabilmeniz için pek çok şeyi bilmeniz gerekir. Fakat esas ulaşmanız gereken nokta ise bu karmaşayı damıtarak kullanılabilir, para kazandıran basit bir analiz paketidir.

Eğer borsada para kazanmak, bunu yaparken de yöntem olarak teknik analizi kullanmak istiyorsanız bilgisizlik ve az bilmişlik aşamalarını en kısa sürede geçiniz. Çünkü en çok zaman harcayacağınız bölüm çok bilgi sahibi olmak ve bu çok bilgiyi para kazanılabilir hale getirmek olacaktır.

Teknik analizi iyi bildiğiniz zaman göreceksiniz ki alım veya satım kararlarını verebilmek için pek çok şeyi yapmanız gerekecek. Varsayalım ki bunları makul sürelerde yapabildiniz (ki bu pratik olarak çok zordur) bu sefer de bir biri ile çelişen pek çok durumla karşılaşacaksınız. Siz bunlarla boğuşurken zaten zor bulunan iyi fırsatlar kaçıp gidecektir.

Benim gibi teknik analizi olmazsa olmaz olarak görüyorsanız öğrenin, hem de çok iyi öğrenin. Belirli kalıplar dahilinde hareket eden ortalama bir teknik analiz kullanıcının ötesine geçin ki sizin kararınızı tahmin edebilecek spekülatörlerin tuzaklarına düşmeyesiniz.

Teknik analiz hakkında öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenin, bunları test edin ve çok küçük bir bölümünü kullanmak üzere bir tür analiz alet kutusu olarak benimseyin. Kalan bölümü ise, belirli aralıklarla gözden geçireceğiniz bir arşiv olarak saklayın. Alım satım kararlarınızı ise sadece ayırdığınız o küçük bölüme göre yapın.

Borsa bünyesinde pek çok belirsizliği barındırır. Bu belirsizlikler içerisinde para kazanabilmek için sadeliğe ihtiyacınız olacaktır. “Küçük güzeldir” bakış açısı burada da geçerlidir.

Teknik analiz faydalıdır ancak sadece bir bölümü. O bölümü çekip çıkartın ve buradan kazanacağınız enerjiyi karar verme aşamasında karşınıza çıkacak diğer sorunları aşmada kullanın. İnanın buna ihtiyacınız olacak.

Özlü söz: “ Uzmanlık, aslında basit olabilecek bir şeyi, sadece uzmanların çözebilmesi için olduğundan karışık gösterilmesidir.”

1- Görsel Yatırımcı, Borsada Teknik Analiz, John J. Murphy, Çeviren: Ali Perşembe, Scala Yayıncılık, ISBN: 975-7132-24-1

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir