Binance

Borsada Stop Loss

Borsada Stop Loss
Borsada Stop Loss

Borsada Stop Loss

Stop loss bir işleme girdiğinizde işler yolunda gitmezse o işlem için ödemek istediğiniz en yüksek bedel anlamına gelir.

İnanamayacağınız kadar faydalıdır. Hem paranızı hem de akıl sağlığınızı korur. Uygulaması pek sevimli olmayabilir. Kural gereği bir pozisyonu kapatmak zorunda kalmak pek çekici değildir. Ancak dönem sonundaki kar ve zarar dengesi üzerinde çok önemli etkileri vardır.

Stop Loss Çeşitleri

    • Giriş Stopu: İşleme girdiğinizde fiyatlar beklediğinizin tersine giderse işleme giriş seviyeniz ile maksimum tahammül edeceğiniz işlemden çıkış seviyesi arasındaki farktır.
    • Kayan Stop:Pozisyona girersiniz ve para kazanmaya başlarsınız. Karınızı fiktif olmaktan kurtarmak için fiyat ilerledikçe geri gelmesi halinde işlemi kapatmak için aşağıda bir yere stop seviyesi koyarsınız. Fiyat yukarı gittikçe bu stop seviyesini de yukarı çekersiniz.
    • Zaman Stopu:İşleme girdikten sonra fiyatların beklentiniz doğrultusunda ilerlemesini istersiniz. Fiyat ilerlemezse manzara bozulabilecektir. Bu nedenle işleme girdikten sonra belirli bir süre tanırsınız. Bu sürede fiyat giderse ne ala, gitmezse işlemi kapatırsınız.
    • Kar Seviye Stopu: Girdiğiniz pozisyonda belirli bir seviye hedefleyebilirsiniz. Fiyat o seviyelere geldiğinde geri dönme olasılığını engellemek için bir kar seviyesi stopu kullanabilirsiniz.
    • Destek/Direnç Stopu: Girdiğiniz pozisyonda bazı yerlerde destek veya dirençler olabilecektir. Bazı oyuncular sadece bu destek ve dirençler arası getiriye göre işlem yaparlar. Bu nedenle belirlediğiniz destek/dirençlere stoplar (hatta ters işlem emirleri koyarak) işlemlerinizi buralarda kapatabilir veya ters pozisyona geçebilirsiniz.

Görüleceği üzere stoplar çeşitli amaçlar için geliştirilmişlerdir. Başka türlü bir hedef için siz de kendinize bir stop oluşturabilirsiniz.

Stoplarda en önemli olan konu uygulanmalarıdır. Stoplar insan doğasına pek uygun düşmezler.  Ancak zaten borsada insan doğasına uygun değildir.

Nasıl güvendiğiniz bir arkadaşınız ölçüyü kaçırmaya başladığında sizi uyarıyorsa stoplarda sizi uyaracak iyi arkadaşlardır ve borsada kısa sürede batmanızı engeller.

Dip not: Bu yazı stop loss konusuna giriş niteliğindedir. Alt başlıklar detaylı olarak işlenecektir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir