Binance

Borsada Spekülatif Hareketler Olmakta Mıdır?

Borsada Spekülatif Hareketler Olmakta Mıdır?

Borsada yüksek oranda riski göze alarak işlem yapan ve kar elde etmeyi amaçlayan spekülatörlerin gerçekleştirdiği işlemlere spekülatif hareketler, bu olaya da spekülasyon adı verilmektedir. Spekülasyon borsanın vazgeçilmez faaliyetlerindendir. Spekülatif hareketler sayesinde bir hisse senedinin değerinin çok fazla düşmesi veya yükselmesi engellenmektedir.

 Spekülasyon Faydalı mı Zararlı mı?

Spekülatif hareketler borsaya yeni adım atmış yatırımcının zarar etmesine ve kaybetmesine neden olurken; tecrübeli yatırımcı için son derece yüksek kar elde etmesine yardım etmektedir.

Borsa, piyasada gerçekleşmesi öngörülen fiyat değişikliklerinin en doğru şekilde ve en doğru zamanda tahmin edilerek kar elde etmenin amaçlandığı bir platformdur. Bir hisse senedinin değerinin yükselmesini veya düşmesini ifade eden spekülatif hareketler doğru okunduğunda ve doğru zamanda yatırım yapıldığında borsa yatırımcıya makul derecede kar getirir. Borsadaki bir hisse senedinin ilerleyen günlerde değerleneceği öngörülüyorsa bugünden yatırım yapmak yatırımcı olarak son derece mantıklıdır.

Her türlü yatırım aracında olduğu gibi borsada da yatırımcının amacı, hisse senedini tahmin edilen en düşük seviyeden almak ve en yüksek değerden tekrar satarak kar elde etmektir. Bundan dolayı borsadaki spekülatörlerin yaptığı spekülasyonları iyi okumak ve doğru zamanda yatırım yapmak gerekir. Spekülatör denilince ilk olarak akla bir grup ya da kuruluş gelmektedir. Her yatırımcı, elindeki yatırım miktarı ölçüsünde kendi çapında piyasaya yön verir.

Yatırımcı, elindeki nakitle piyasadaki döviz, altın, hisse senedi vs. gibi yatırım araçlarını satın alarak, aldığı yatırım aracını elindeki nakit kadar değerlenmesine yardım eder. Yani diğer bir deyişle spekülasyon yapar. Buradan sonuç olarak aslında her yatırımcının bir spekülatör olduğunu söylemek yanlış olmaz. Spekülasyon yapan bir yatırımcı piyasa riskini de üstlenmektedir. Yanlış zamanda yanlış tahmin yaparak bir hisse senedine yatırım yapan bir yatırımcı zarar etmeyi de göze almalıdır. Çünkü kar etmek risk almak demektir. Fiyatlar düşükken alım yapmak, o yatırım aracının daha fazla düşmesine engel olur. Aynı zamanda fiyatlar yüksekken satış yapmak daha yükselmesine engel olur. Doğal olarak spekülasyon yapmak, doğru okunduğu ve isabetli tahmin yapıldığında her zaman fayda sağlar.

 Borsada Spekülatör

Spekülatör, piyasaya yön veren risk alan ve yüksek tecrübeye sahip kişilerdir. Spekülatörler yaptıkları işlemlerde her zaman kaybetme riskini göze alırlar. Fakat yaptıkları başarılı tahminler ve başarılı piyasa okumalarından dolayı genelde borsada kar elde etmeyi başarırlar. İyi bir spekülatör doğru zamanı bekler ve en doğru zamanda yatırımını takip ettiği yatırım aracına yapar. Bu sayede de her zaman karını en üst seviyede tutar.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir