Binance

Borsada Olmak; Sert Rüzgarlara Karşı Tek Başına Ayakta Kalabilmek

Borsada Olmak; Sert Rüzgarlara Karşı Tek Başına Ayakta Kalabilmek
Borsada Olmak; Sert Rüzgarlara Karşı Tek Başına Ayakta Kalabilmek

Borsada Olmak; Sert Rüzgarlara Karşı Tek Başına Ayakta Kalabilmek

Borsada işlem yapmak her durumda sizi yalnızlığa itecektir. Burada bahsedilen yalnızlık para kazansanız da kaybetseniz de durumunuzu açıklamaya çalışırken içine düşülen anlaşılamama duygusudur.

Önce biraz iyimser olup kazandığınız zaman nelerle karşılaşacağınıza biraz değinelim. Varsayım ki zorlu engelleri aştınız ve sonunda size istikrarlı olarak para kazandıracak bir sistem kurdunuz. Yani artık para kazanıyorsunuz. Dolayısı ile bu başarınızı en azından dost sohbetlerinde yakınlarınız ile paylaşmak istesiniz.

İnsanların ilk tepkisi size inanmamak olacaktır. Çünkü her insan algılayabildiği ölçüde durumu değerlendirecektir. Eğer böyle tatlı para kazanabiliniyorsa neden onlar bunu yapmamaktadır. Neden siz böyle rahat içinde yaşarken onlar sevmedikleri işlerine hayatlarını idame ettirebilmek için katlanmaktadırlar.

İkinci aşama ikna olmuşluk aşamasıdır. Bu duruma gelmişseniz en iyi ihtimalle bu işi onlara da öğretmeniz için yoğun istekler alacaksınız. Sakın böyle bir şey yapmayın. Herkes borsada kazanamaz. Size özenip kuralsızca bu işe girerlerse onlar para kaybederler siz ise sevdiklerinizi.

Daha kötü bir olasılık ise sizden birilerinin sürekli olarak borç istemesidir. Kimse sizin o aşamaya kadar çektiğiniz sıkıntıları bilmez ve parası olan daha önemlisi kolay para kazanan birisi olarak algılanırsınız. Bu da birilerinin sürekli olarak sizden para talep etmesi ile sonuçlanır.

Tavsiye ise şudur. Borsada kazandığınız bilgisini kimse ile paylaşmayın. Eşinizle ve ailenizle dahi paylaşmayın. Çünkü siz para kazandığınız sürece herkes mutlu olacaktır ancak para kaybetmeye başlarsanız ilk onları karşınızda bulursunuz. Soranlara “Bir şeyler yapıyoruz” tarzında geçiştirmeler ile net olmayan yanıtlar verin. Paranızı alın sayın ve çaktırmadan afiyetle harcayın.

Simdi de kötümser taraftan bakalım. Borsada işlem yapıyorsunuz. Uzun bir süre geçmesine rağmen kayıplarınız kazandıklarınızın çok üstünde. Bu durumda etrafınızdaki insanlar “Borsada işler nasıl gidiyor?” diye sorduğunda ne yanıt verirsiniz. Sebebi ne kadar mantıklı oldursa olsun (ki kaybediyorsanız sebebi genelde sizsinizdir) borsada para kaybettiğinizi söyleyebilir misiniz? Örneğin, “Valla iyi bir trendse girmiştim ama rüzgar ters döndü. Stop koymadığım için de son işlemde bayağı para kaybettim diyebilir misiniz? Hadi siz itiraf etme cesaretini gösterdiniz, tren ile trend arasındaki farkı dahi bilmeyen karşıdaki dinleyici para kaybetmeniz konusunda ne düşünür. Size dönüp de, “ Yahu ne üzülüyorsun, hatalarını bul ve sistemde bu hatalarını engelleyecek önlemler al” gibi rasyonel bir cevap mı verecektir yoksa “yav bırak bu işleri, sen kim borsa kim” gibi sıradan ve hiçbir yaraya merhem olmayacak bir cevap ile yalnızlığınızı artıracak mıdır?

Unutmayın borsada kazanılan ve kaybedilen para konuşulmaz. Kazanıyorsanız zaten nasıl harcayacağınızı siz daha iyi bilirsiniz. Eğer kaybediyorsanız ya bu işi bırakın ya da eski kötü akışkanlıklarınızı.

Borsada rüzgar sert eser. Kazanırken de kaybederken de bu rüzgarların size zarar vermesini engelleyebilmelisiniz.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir