Binance

Borsada Manipülasyon Yapılıyor Mu?

Borsada Manipülasyon Yapılıyor Mu?

Türk yatırım alışkanlıklarından en bilinen yöntemler içinde, emlak alımı, altın alımı ve vadeli mevduat hesapları yer almaktadır. Yatırımcı olarak risk almak çok tercih edilmez. Bilgi eksikliği de değişik kulvarlarda yatırım oluşturmaya imkân vermez. Kulaktan dolma iştah kabartacak bazı yatırım kazancı yöntemleri de ne yazık ki sonu hüsranla sonuçlanan kayıplara sebep olabilmektedir.

Borsa piyasaları da bu noktada, oyuncuları tarafından doğru yorumlanamayan veriler ve piyasa dalgalanmalarının sağlıklı takip edilememesi gibi nedenlerle, kazanç beklentisini kayıplara dönüştürebilecek riskler taşımaktadır.

Borsaya Girmeyi Tercih Edenler

Ülkemizde örneklerine sıklıkla tanık olduğumuz; tüyo alımı ile borsaya giren, küçük yatırımcı statüsünde işlem yapan veya borsayı öğrenmek için katılımda bulunan, bu noktada elindeki maddi değerin önemli bir bölümünü hisse senetlerine yatıran kişilerin varlığı mevcuttur.

Bu yatırımcı türünün, büyük şirketlerin piyasayı değiştiren hareketlerinden en çok etkilenen grup olduğunu görürüz. Bunun sebebi de genellikle riske ettikleri tutarlarla, zarar etme halinde ekonomik olarak daha çok etkilenebilecekleri gerçeğidir. Umutlarını, borsada aldığı hisse senedinden kazanacağı miktara bağlayan birçok insan görebiliriz.

Korku Psikolojisi Borsada Nasıl Kullanılıyor

İşte, piyasanın bu yatırımcıları, manipülasyon işlemlerinden en çok etkilenen grup olarak karşımıza çıkmaktadır. Borsa işlemleri, günümüzde internet üzerinden kolaylıkla, talimat ya da aracıya gerek kalmadan, yatırım hesaplarından tek tıkla gerçekleştirilebilmektedir. Bu ulaşılabilirlik aynı zamanda, borsa haber ve analiz kanalları, yorum siteleri, sosyal medya üzerinden bilgi paylaşımını da kolaylaştırır hale gelmektedir.

Hisselerin üzerindeki hareketleri, bir fısıltı gazetesi görevi üstlenircesine bu mecralarda oluşturarak, haber yayarak, hisse üzerinde yorumlar yaparak, yatırımcı profilinin psikolojisi üzerinde büyük etkiler yaratılabiliyor. Manipüle edilen küçük yatırımcının tepkisi de ani oluyor ve alış veya satış baskısı olarak borsa piyasalarında kendini gösteriyor. Bu bazı hisseler için fazla etkisi olmayan bir dalgalanma yaratırken, bazı durumlarda manipülasyonun amacına uygun ciddi hareketleri görülebiliyor.

Panik İle Hareket Etmemek İçin

Küçük yatırımcının bu durumdan etkilenmeden kazanç elde etmesinin en iyi yolu, psikolojik piyasa kaygılarından uzak durarak, verileri doğru şekilde değerlendirmek ve riskini yaşam düzeyine derin şekilde etki etmeyecek düzeyde tutmasıdır. Doğru bilgi kaynaklarına ulaşmak, yorumları ve haberleri güvenilir kaynaklardan alarak karar oluşturmak, zarardan ziyade kazanç sağlar.

Borsa piyasasında üst listelerde, en çok işlem gören hisse senetlerine yatırım yapmak, gözaltı pazarındaki hisselerden uzak durmak, agresif hareketler gerçekleştiren kağıtların alımında dikkatli olmak da risk boyutunu azaltır.

Ancak bilinen gerçektir ki kazanç riskle doğru orantılıdır. Para piyasaları da risk noktasında yüksek hareketlere sahiptir. Bu piyasa da bilinçsiz bulunmak, kazançtan ziyade kayıpla sonuçlanacaktır.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir