Binance

Borsada Kredi Oranı Riski ve Eskime Riski

Borsada Kredi Oranı Riski ve Eskime Riski

Hisse senedi alacak olan borsacının karşılaşabilieceği önemli iki riskin, kredi oranı riski ve eskime riski olduğunu söyleyebiliriz.

Bankaların nezdinde kurumların,ticari işletmelerin,bireylerin bir kredi oranı var olduğunu hepimiz biliyoruz.

Bu oranlar sayesinde bankalar ve diğer finansal kuruluşlardan düşük veya yüksek faizli krediler alabiliyoruz.

Kredi oranı bir ticari işletmenin borcunu ödemekte ne kadar sıkıntı çekeceğini yada kolaylıkla ödeyip ödeyemeyeceğini bizlere gösteriyor ve dolayısıyla bizde bu oranlara bakarak borsada hangi firmadan hisse senedi alabileceğimizi daha kolay seçebiliriz.

Kredi ödeme konusunda kötü bir geçmişe sahip olan firmalar bizlere zarar ettirebilirken kredi ödeme konusunda temiz bir geçmişe sahip ticari işletmelerin hisse senetlerini alırsak karlı çıkarız.

Eskime riskinin ise bir firmanın üretim yaptığı veya hizmet verdiği sektördeki üretime ya da hizmete gelecekte de ihtiyaç duyulup duyulmayacağı ile ilgili bir risk olduğunu söyleyebiliriz.

Örnek verecek olursak eskiden bir daktilo firmasının hisse senedi değeri yüksek iken bugün böyle bir firmanın borsada bile işlem görmediğini söyleyebiliriz.

Dolayısıyla bugün için elzem olan teknolojilerin yarın yerini yeni bir teknoloji alıp bu eski teknolojinin bir anlam ifade etmeyebileceğini görüyoruz.

Bu tip teknolojileri üreten firmaların eskime riski var diyebiliriz. Kısacası yukarıda söylediğim nedenden dolayı eski teknolojiler üreten ya da şu an ki teknolojilerinin ileride eskime ihtimali bulunan firmaların hisse senetlerinin alınmamasını tavsiye ediyoruz.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir