Binance

Borsada Fiyatta Aşağı Ortalama Yapmak

Borsada Fiyatta Aşağı Ortalama Yapmak
Borsada Fiyatta Aşağı Ortalama Yapmak

Borsada Fiyatta Aşağı Ortalama Yapmak

Daha çok hisse senedi için geçerli olan bir borsa kuralı vardır. Eğer alım yapıyorsanız fiyat yükseldikçe alım yapmaya devam edebilirsiniz.

Fiyatlar düşüyorsa yatırdığınız paradan kayıp yaşıyorsunuz demektir. Yani zor durumdasınızdır ve paranız risk altındadır. Bir nevi senede yatırdığınız paranın rengi kararmaya başlamıştır. Bu durumda zaten zor durumda olan paraya yeni senet alarak para eklemek doğru değildir.

Aynı şekilde açığa satış yaptığınızda fiyatlar yükselmeye başlamışsa yeni satışlar yapmanın gereği yoktur. Öncelikli olan daha önce yatırdığınız para ile ilgilenmektir.

Ancak yukarıdaki kuralın uygulanamayacağı bazı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Hisse senedinden bir örnek vermek gerekirse endeksin yerlerde süründüğü dönemlerde alım yaptıktan sonra fiyatın düşmesine rağmen yeni alımlar yapabilirsiniz. Buradaki hisse satın alma amacınız en az altı ay belki de bir yıl olmalıdır. Çünkü her şeyin bir değeri vardır ve borsalar sonsuza kadar yerlerde sürünmez.

Bu nedenle yüzde yüzün üzerinde getiri hedeflediğiniz böyle bir durumda yüzde beş veya on zarara karşı sabır gösterebilmelisiniz. Çünkü tradingden daha uzun vade amaçlı işlemlerde, diğer bir deyim ile hisse toplama zamanlarında işleme giriş stopu uygulanmaz. Amaç genel ekonomik şartların düzelmesini bekleyerek yüksek kar elde etmektir.

Kuralın bozulduğu diğer bir durum ise kısa stoplarla ve kademeli işlemlere girdiğinizde (özellikle vadeli işlemlerde) bazı hesap dışı fiyat zıplamaları ile işleminiz kolaylıkla stop olabilir.

İşlemi kademeli yapma nedeniniz zaten pozisyondan emin olmadığınızdandır. Bu nedenle fiyatın zıplaması halinde stop olmamak için yükselen fiyat üzerinden bir kademelik daha alım yaparsınız.

Alım maliyetiniz yükseleceği için işleminizi stop olmaktan kurtarırsınız. Fiyat hala yükselmeye devam ederse işleminiz giriş stopuna takılacak ve pozisyonunuz kapanacaktır. Bu durumda karşılaştığınız talihsizliği ise feyk kabul eder ve zarar hanesine yazarak yolunuza devam edersiniz.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir