Binance

Borsada Boşta Bekleme Zorluğu

Borsada Boşta Bekleme Zorluğu
Borsada Boşta Bekleme Zorluğu

Borsada Boşta Bekleme Zorluğu

Borsanın akış süresi içerisinde bazı dönemlerde para kazandıracak fırsatlar oluşur. Geri kalan zaman ise para kazanma dışında pekçok sonuca neden olabilecek ve yönetemediğiniz zaman başınızı ağrıtabilecek olan boşta bekleme dönemidir.

Borsa büyük, sürekli ve karmaşık yapıda bir yerdir. Neyi ne zaman yapacağınızı detaylı olarak düzenlemezseniz para kazanma yolunda ciddi silahlarınızdan mahrum kalırsınız.

Vadeniz ne olursa olsun amacınızı net oluşturmalısınız. Hangi vadede, ne tür fırsatlara nasıl gireceğinizi en ince ayrıntısına kadar planlayın.

Giriş koşulları, bu koşulların oluşma aşamaları ve olası sürprizleri yazılı olarak kaydedin. Bu kayıtlarınızı sık sık tekrar okuyarak içinize sindirin. Ayrıca bu planınızın beklentileriniz ve karakteriniz ile uyumlu olmasına özen gösterin.

Bu çalışmayı yaparak dolu olan zamanınızı yani pozisyonda olduğunuz zamanı netleştirmiş olursunuz. Bu zaman dışında borsada geçireceğiniz zaman boşta bekleme (pozisyonunuz olmadığı süre) döneminiz olacaktır.

Boşta bekleme süreci genelde traderin aleyhine işleyen ve sizi kural dışı işlemlere sevketmek için türlü ödüller vaat eden kötü bir arkadaş gibidir. Eğer pozisyona girme koşullarınızı iyi organize eder ve uygularsanız işiniz oldukça kolaylaşacaktır. Ancak yinede boşta bekleme süresi potansiyel tehlikeler barındırır.

Borsada istediğiniz pozisyonlara girebilmek için seansın tamamını (günlük grafiğin alt vadelerini kullananlar için) izlemeniz gerekir. Bazen günlerce uygun fırsat çıkmayabilir. Bu tür durumlarda planladığınız pozisyonları bekliyor olmak ciddi sabır gerektirir.

Borsa sizin paranızı almak için türlü oyunlar deneyerek sabrınızı ve disiplininizi yoracaktır. Bu özellikle tecrübesi az olanlar için mücadele etmesi kolay bir iş değildir.

Ekrana baktığınızda pekçok gösterge size pozisyona girmeniz yönünde fazladan işaretler verebilir. Veya fiyat kademeleri (ki hiç güvenilmemesi gerekir) bir yöne yığılıp o tarafı geçilmez yapabilir. Belkide gelecek ay bilmem ne ödemesi için paraya ihtiyacınız olacaktır. Yani borsada aklınızı çelebilecek ve sizi yoldan çıkartacak pek çok neden vardır.

Sakın ola sisteminizden ve disiplinizden kopmayın. Sisteminize ne kadar sıkı sarılırsanız aklınızı çelecek bu tuzaklardan o kadar fazla korunursunuz.

Boşta beklemeyi kolaylaştıracak yöntem olarak farklı birşeylersle uğraşabilirsiniz. Seanstan kopmadan başka işler yapabilirsiniz. Daha önceki işlemlerinizi kontrol eder kayıtlarını yazabilirsiniz. Başka bir işiniz var ise oradaki işleri halledebilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise bu tür boşta geçecek süreler için önceden hazırlıklı olmaktır. Pozisyon anında ve dolu olarak piyasayı takip ederken doğal olarak seans takip edeceksiniz.

Bu durumda başka bir işle uğraşamayacağınızdan o dönemlerde yapılması gereken işlerinizi boşta geçecek zamana kaydırabilirsiniz. Bu dönemde işlerinizi önceden hallederek pozisyon zamanları için boşluk yaratabilirsiniz.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir