Binance

Borsada Bir Hisse Senedi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Riskler

Borsada Bir Hisse Senedi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Riskler

Borsada Bir Hisse Senedi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Riskler adlı yazımda borsada alım satımını yaptığımız bir hisse senedinin ne gibi risklere açık olduğu ile ilgili bilgi vermek istiyorum sizlere.

Öncelikle ortağı olduğumuz firmanın (burada özellikle ortak olmak fiilini kullandım çünkü bir firmanın borsada hisse senedini almak demek bu hisse senedi ile sınırlı olarak bu firmanın ortağı olmak demektir) hammadde üretimi yapan bir firmamı yoksa bu hammaddelerden nihai mal üreten bir firmamı olduğunu bilmeliyiz.

Emtia yani hammadde fiyatları artarsa hammadde üreten firmaların daha çok kar edeceğini ve dolayısıyla borsadaki değerinin de artacağını tam tersi durumda yani hammadde fiyatlarının azalması gibi bir durumda bu firmaların daha çok zarar edeceğini dolayısıyla firma değerinin de düşeceğini bilmeliyiz.

Benzeri şekilde hammadde kullanıp yeni ürün üreten firmalar ise emtia fiyatları arttığında zarar edecek ve dolayısıyla borsa değeri düşecektir ve tersi durumda ise borsa değeri artacağını görüyoruz.

Hammadde riskinden sonra söyleyebileceğimiz başka bir önemli risk ise haberlerden kaynaklanan riskler olduğunu söylemeliyiz.

Bir sektör ya da bir firma hakkındaki olumsuz haberler firmanın ya da o sektörde faaliyet gösteren tüm firmaların karlılığını ve dolayısıyla firmanın borsadaki değerini düşüreceğini bilmeliyiz.

Mesela Fukushima Nükleer Santrali’nde meydana gelen sızıntıdan sonra tüm enerji sektörünün olumsuz etkinledğini ve buna bağlı olarak da gerek Japon Borsalarında ve civar ülkelerin borsalarında benzeri firmaların borsa değerlerinin düşme eğilimi gösterdiğini örnek gösterebiliriz.

Bu gibi riskler ve avantajlar sayesinde borsada hangi firmanın hisse senedi alınır hangi firmanın hisse senedi alınmaz öğrenebiliriz

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir