Binance

Borsada Bir Hisse Senedi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Riskler

Borsada Bir Hisse Senedi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Riskler
Borsada Bir Hisse Senedi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Riskler

Borsada Bir Hisse Senedi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Riskler adlı yazımızda iki risk çeşidini ele alacağız; bunlardan ilki yakalanma riski ve yasal risk olduğunu söyleyebiliriz.

Borsada yatırım yaptığımız firmanın sahiplerinin zimmetine para geçirdiğini veya muhasebe defterlerinin düzgün tutulmadığını düşünelim eğer bağımsız denetim firmaları veya hükümet kuruluşları bunları çok geç farkederse hisse senetlerini aldığımız bu firmanın saygınlığı büyük zarar göreceğini söyleyebiliriz.

İşte bu nedenle firmanın hisse senedi fiyatları oldukça düşecektir.

Hatta bu firmaların saygınlığını tekrar üst seviyelerde bir saygınlığa sahip olmaları asla mümkün olmayabileceğini de eklemeliyiz. Ki bu durumda hisse senedi aldığımız bu firmadan dolayı ilk durumdan daha fazla zarar edebiliriz.

Yasal riski ise hükümetin bir firmanın ya da bir sektörün faaliyetlerini kısıtlaması sonucu firmanın zarar etmesi ve dolayısıyla bizim de bu firmanın ya da söz konusu sektörde faaliyet gösteren bir firmanın hisse senedini elinde bulundurmamız dolayısıyla sahip olduğumuz risk türü olarak tanımlıyabiliriz size.

Bu riskin her sektörde değişkenlik göstermesine rağmen neredeyse her sektörde var olduğunu da bilmeliyiz.

Teoride hükümetin bireyler ve firmalar arasında bir aracı görevi gördüğünü sözlerimize ekleyelim.

Hükümetin genelde bir firma kamuoyunu tehdit edip de kendini kendini düzenlemek istemeyince birtakım roller üstlenmek durumunda olacağını da eklemeliyiz.

Bu tip hükümet tarafından gerçekleştirilen müdahaleler hükümetin sektördeki önemini artırır ve bunun da dolayısıyla hisse senetleri üzerindeki yasal riski artıran büyük bir faktör olduğunu söyleyebiliriz.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir