Binance

Borsada Alım Satım Yapabilmeniz İçin Neler Gerekiyor?

Borsada Alım Satım Yapabilmeniz İçin Neler Gerekiyor?
Borsada Alım Satım Yapabilmeniz İçin Neler Gerekiyor?

Borsada Alım Satım Yapabilmeniz İçin Neler Gerekiyor?

Bu yazıda borsada işlem yapabilmeniz için ihtiyacınız olan maddi ve manevi unsurların neler olduğunu açıklamaları ile sıralayacağım. Siz de sıralamaya göre nelere sahip olduğunuza ve nelerinizin eksik olduğuna karar verebilirsiniz. Bu yazı boyunca borsa kelimesi ile İMKB ve VİOP piyasalarında yapabileceğiniz işlemler kastedilmektedir.

Uluslararası piyasalar, diğer emtia piyasaları ve forex işlemleri ayrı bir yazının konusudur. Anlatılanlar daha çok tam zamanlı olarak işlem yapanlara yöneliktir. Daha uzun vadeli işlemler yapıyorsanız liste sizin için daha kısa olacaktır.

Sermaye

Sermaye piyasalarında tanımı gereği sermaye (kapital) temel bir ön şarttır. Ancak bilinenin ötesinde sermaye miktarınızın gelecekte yapacağınız kar ile yakından ilişkisi vardır. Burada ne kadar çok sermayeniz olursa o kadar çok para kazanabileceğinizden bahsetmiyorum. Borsada küçük sermayeler ile büyük paralar, büyük sermayeler ile küçük paralar kazanılması oldukça doğaldır. Fakat önemli olan nokta sermaye miktarınızla kazanç beklentinizin uyumlu olmasıdır. Borsada art arda kayıplar yaşanması olasıdır. Bu durumda bir süreliğine kenara çekilip durum değerlendirmesi yaptıktan sonra tekrar arenaya dönmek isteyebilirsiniz. İşte bu aşamada aracı kurum hesabınızdaki bakiyenin üzerinizde baskı yaratmayacak yeterlilikte olması gerekir.

Eğitim ve Bilgi Seviyeniz

Burada eğitimden kastedilen hangi okuldan mezun olduğunuzdan ziyade borsa hakkında nasıl bir eğitim ve bilgi seviyesine sahip olduğunuzdur. Günümüz koşullarında hayatımızı temelden etkilemeyen uğraşlar için dahi eğitim alınırken borsa konusunda zayıf bilgiye sahip olmak kabul edilemez. Bu durumda işlem yapmaktansa paranızı elden dağıtın daha iyi. Hem hayır duası alırsınız hem de komisyon ödememiş olursunuz. Borsada kullanılabilir bilgi para demektir. Kendinizi borsa için eğitiniz, bilgi seviyenizi olabildiğince artırınız.

Borsaya Ayrılacak Vakit ve Takip Edebilme Olanağı

Birkaç ay veya daha uzun vade için alım yapıp beklemeyi tercih ediyorsanız sizin gün sonunda oluşacak rakamlarla sermayenizi yönetmeniz oldukça kolaydır. Ancak daha kısa vade için alım satım yapacaksanız seans saatleri içerisinde ekranın çokta uzağında olmamanız gerekir. Birkaç gün için veya gün içi işlemler (daytrading) yapacaksanız olabildiğince rahat bir koltuk bulmanızda fayda olacaktır. Bu durumda muhtemelen borsa dışında bir şey yapma olanağınız kalmayacaktır.

Aracı Kurum

İşlemlerinizi gerçekleştireceğiniz aracı kuruma karşı içinizin rahat olması gerekir. Komisyon maliyetleri düşük diye belirli kalitenin altında işlem gerçekleştirmeniz ileride başınızı ağrıtabilir. Aracı kurumunuz kurumsal kimliğe sahip olmalı ve aynı zamanda bu kurumsal kimliği müşteri lehine kullanabilmelidir. Acil bir durumda telefon ile emir vermeniz gerektiğinde karşınıza sadece telesekreterler çıkıyor ve tuşlamanız gereken numaralar arasında uzun vakit kaybediyorsanız parada kaybedebilirsiniz. Zaman zaman gerçekte olmasa bile sanki acil bir durum yaşıyormuşsunuz gibi aracı kurumunuz ile iletişime geçmeye çalışın. Bakalım sizin sorununuzu çözmek için nasıl bir yöntem uyguluyorlar. Ayrıca işlemler için ödediğiniz komisyonun toplandığında (özellikle sık işlem yapanlar için) ciddi rakamlar tutacağını bilmenizde fayda var. Bu nedenle komisyon oranlarının makul olup olmadığını kontrol ediniz.

Uygun Çalışma Ortamı

Özellikle tam zamanlı işlem yapanlar için çalışma ortamınızın sakin ve dingin olması çok önemlidir. İşlemler yoğunlaşmayı gerektirir. Bu nedenle işiniz sadece borsa ise çalışma ortamınızda olabilecek her türlü dikkat dağınıklığının önüne geçiniz. Daha uzun vade işlemleri yapıyorsanız en azından analiz ve işlem yaptığınız zamanlarda sakin bir ortamda bulunmaya çalışınız.

Piyasa Takip Araçları

Günümüzde teknoloji beraberinde pek çok olanak getirmektedir. Tam zamanlı olarak işlem yapıyorsanız sabit bir bilgisayar ile iki adet büyük ekran (mümkünse 22”) görüş açınızı genişletecektir. Anlık veri kaynağı kullanmak şarttır. Bulunduğunuz bölgede elektrik kesintileri sık oluyorsa kesintisiz güç kaynağı kullanmanızda fayda vardır. Benim en önem verdiğim konu ise koltuktur. Mümkün olan en kaliteli ve ergonomik koltuğu seçiniz.

Psikolojik Yapı

Borsada işlem yaptığınızda yoğun olarak psikolojik iniş çıkışlarla karşılaşırsınız. Özgüven eksikliği, aşırı heyecanlanma, fazla korkma veya hiç korkmama halleri işlem yapanlar için istenilen özellikler değildir. Bu nedenlerle borsadaki en önemli sermayeniz aslında psikolojik yapınızdır. İşlem yaptığınızda korkularınız ile özgüveniniz arasındaki ince çizgiyi koruyabilmeniz gerekir.

Sağlığınız

Borsa pek çok şeydir ama her şey değildir. Sağlığınız ile ilgili sıkıntınız varsa borsadan uzak durun. Bir sağlık sorununuz yoksa yine dikkatli olunuz. Kilo almaktan uyku bozukluğuna kadar pek çok olası rahatsızlıklar potansiyel misafirlerinizdir. Bu nedenle kesinlikle ve kesinlikle bedeninizi yoğun olarak kullanabileceğiniz ve yapmaktan zevk alacağınız spor aktivitelerine en kısa zamanda başlayınız.

Beslenme Alışkanlıkları

Günümüz koşullarında zaten bozulmuş olan beslenme alışkanlıkları işlem yapanlar için diğer bir sorundur. Saatlerce ekran karşısında oturmak beraberinde sağlıksız bir beslenme alışkanlığı getirebilir. İşlemler sırasında gösterdiğiniz disiplini beslenme konusunda da gösteriniz.

Hobileriniz

Yine tam zamanlı işlem yapanlar için vazgeçilmez bir koşul daha. Yukarıda, işlem yapmanın çok yoğun bir ruhsal ve bedensel çaba gerektirdiğinden bahsetmiştik. Borsa dışında bir şeyler ile uğraşıp zihin yoğunluğunuzu dağıtabilmeniz önemlidir. Bir tür kendini yenileme diyebileceğimiz bu uğraşların faydasını pazartesi sabahı ekran başına geçtiğinizde daha iyi anlayabilirsiniz.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir