Binance

Borsada Akıllı Para ve Piyasa Üzerindeki Etkisi

Borsada Akıllı Para ve Piyasa Üzerindeki Etkisi
Borsada Akıllı Para ve Piyasa Üzerindeki Etkisi

Borsada Akıllı Para ve Piyasa Üzerindeki Etkisi

Borsa gibi büyük bir deryada yelken açmış irili ufaklı pek çok gemi vardır. Bazıları pusuladan dahi yoksun iken bazıları teknolojinin tüm unsurlarını kullanan devasa gemiler gibidir.

Büyük finans kuruluşları, bıyıklı bıyıksız yabancı yatırımcılar, büyük kurumsal fonlar, donanımlı spekülatörler ve daha niceleri bu piyasanın en büyükleridir.

Yukarıda adı geçen güçleri kısaca akıllı para olarak adlandırabiliriz. Akıllıdırlar çünkü ellerinin altında olabilecek en iyi teknolojik donanım ile ileri seviyede eğitim almış yetenekli insan kaynakları vardır.

Amaçları ise tektir; para kazanmak. Genelliklede kazanırlar.

Bu durumda akla şu soru düşebilir; Peki bunca devin arasında biz nasıl para kazanacağız? Yanıt ise çok basittir; küçük olmanın avantajlarını kullanarak. Onların yerde görse dönüp bakmayacakları bir gelir sıradan bir borsacı için servet olabilmektedir.

Akıllı paranın olması iyi bir şeydir. Onlar bulundukları piyasaya derinlik kazandırırlar, piyasanın daha dengeli hale gelmesini sağlarlar ve yüksek miktardaki arzları ve talepleri sonucu küçük sermayeli akıllı borsacılara para kazandıracak büyük fırsatların çıkmasına vesile olurlar.

Trend oluşmasına neden olurlar. Onlar sayesinde trend dönüşleri daha yavaş ve belirgin olur. Onlar sayesinde volatilite daha düşüktür. Hükümetleri yönetenler bile onları karşısına almamak için önemli açıklamalarını seans bitiminde yaparlar. Onlar sayesinde analiz yöntemleri sürekli gelişir ve herkesin kullanabileceği kadar ucuzlar.

Büyük başın derdi büyük olur. Bir emeklilik fonu için enflasyon ve maliyetlerin ötesinde yılda birkaç puan kazanmak o sene için iyi bir gelir olabilir. Bu nedenle istikrara ve risk yönetimine büyük önem verirler.

Büyük sermayenin bir piyasaya girmesi veya çıkması haftalar hatta aylar alabilir. Oysa ortalama bir trader için bu birkaç saat olabilir. Ani bir ekonomik çalkantıda bu tür büyük gücün alacağı hasar büyüklüğü ile doğru orantılıdır.

Küçük bir borsacı ise bir serçe misali en ufak bir karışıklıkta göz açıp kapayıncaya kadar olay yerini terk edebilecektir.

Ortada bir gerçek var ki sahip oldukları olanaklar kazanca ulaşmada onlara büyük avantajlar sağlamaktadır. En yetenekli borsacının dahi bu olanaklarla baş edebilme olasılığı yoktur. Zaten buna gerekte yoktur.

Belli bir tecrübe seviyesine gelmiş bir trader piyasanın ne tarafa gideceğini ve ne zaman döneceğini küçük bir yanılma payı ile anlayabilecektir. Bunun nedeni ile akıllı paranın manevra sırasında bıraktığı parmak izleridir.

Akıllı para iyidir. Onların piyasada estirdiği rüzgarı arkanıza aldığınızda varlıklarının ne kadar işe yaradığını daha iyi anlayacaksınız

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir