Binance

Borsa Oynarken Dikkat Edilmesi Gereken Riskler

Borsa Oynarken Dikkat Edilmesi Gereken Riskler

Borsa Oynarken Dikkat Edilmesi Gereken Riskler adlı yazımda ilk olarak ele almak istediğim risk türü model risk olduğunu söylemeliyim öncelikle.

Model riskini, ekonomik ve işletme modellerin altında yatan temel varsayımların yanlış olabileceği riski olarak tanımlayabilirim size.

Eğer bir ekonomik modelin veya işletme modelinin yanlış olduğu ortaya çıkarsa, bu modele dayanan ticari işletmelerin de büyük zarar göreceğini belirtmeliyiz.

Bu ekonomik veya ticari modele dayanan bir işletmenin can çekişmesi veya iflas etmesi bir domino etkisi başlatarak söz konusu ekonomik ya da ticari modele dayanan diğer firmaların da aynı duruma düşeceğini bilmeliyiz.

2008’de yaşanan Mortgage krizi bu ekonomik ve ticari modellerin gerektiği gibi yorumlanmadığında neler olabileceğine en güzel örnektir diyebiliriz.

Borsa oynamayı düşünenler için risksiz bir hisse senedi ya da sektör olmadığını belirtmeliyiz.

Her hisse senedi, evrensel risklere sahip iken hisse senedini çıkaran firmanın faaliyet gösterdiği sektöre özgü riskleri de barındırmakta olduğunu hatırlatmalıyız.

Fakat yine de dikkatli olursak elimizdeki hisse senetlerinin kazançları risklerinden daha ağır basabileceğini de belirtmeliyiz.

Bir yatırımcı olarak yapabileceğimiz en iyi şey belki de söz konusu hisse senedinin risklerini önceden bilmek olduğunu söyleyebiliriz.

Piyasa dalgalanmalarında ise yapabileceğimiz en iyi şey bizi stresten uzak tutacak veya stres atmamızı sağlayacak uğraşlara yönelmek en sağlıklı seçim olacağını da söylemeliyiz.

Eğer pek risk almak istemeyen bir karakter yapısına sahip isek, borsa dışında, hazine bonosu veya devlet tahlileri gibi diğer yatırım araçlarına yönelmeliyiz.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir