Binance

Borsa KPY Nedir?

Borsa KPY Nedir?
Borsa KPY Nedir?

Borsa KPY Nedir?

Vadeli işlemler piyasasında üç tür emir bulunmaktadır. Bunlar limitli emirler, aktiften al pasiften sat gibi normal piyasa emirleri ve gün sonunda uzlaşma ile birlikte kapanış fiyatından yapılan alış veya satış emirleridir. En sık olarak kullanılan emir, aktif emir ve pasif emir olarak iki türdedir.

Borsada KPY diye tabir edilen durum, işlemler sonucunda yatırımın istenilen şekilde olması ya da olmaması durumunda kalan yatırımın pasif olan tarafa yazılmasıdır.

Aynı zamanda borsa KPY limitli emirlerde daha iyi bir fiyat üzerinden alım yapabilmek için normal cari piyasa fiyatının altına yazılması anlamına da gelir.

Borsa KPY Nasıl Oluşmaktadır?

Piyasada beklentiler umulduğu gibi değilse eğer, limitli emirlerde emri alan kişi, piyasanın yukarı doğru yükselmesi durumunda yapılan emri iyileştirmelidir. Piyasanın yükselmesiyle beraber altında yazılan emir de aynı doğrultuda yükseltilmelidir. Çünkü bu işlemin yapılması alış yönünde yapılan iyileştirmeyi gösterir.

Durumun tam tersi bir hareket olursa yani düşüş olduğu zaman da yukarı yazılan bir emri gittikçe düşen bir durumda olan piyasada bulunan satıştaki limitli emri kademeli bir şekilde aşağı çekmek gerekir. Piyasanın tekrar yukarı doğru bir hareketi olduğunda emir gerçekleşmiş olacaktır.

Verilen Emirler Nasıl Gerçekleştirilir?

Bir alım emri verildiğinde pencerede açılan sözleşme ile birlikte piyasada var olan bir fiyatı vardır. Emir verildikten sonra otomatik olarak emir tipi emri pasife yaz olarak ortaya çıkacak ve bu şekilde bir emir oluşmuş olacaktır.

Aksi istendiği takdirde bu emir gerçekleşmezse emri iptal et ya da kalanı iptal et gibi seçenekle seçilerek yeni oluşacak seçeneklerle tanımlamak mümkündür. Aynı zamanda emir tipi için ayarlanmış bir süre kısmı da bulunmaktadır. çünkü emirler verilirken seanslar halinde verilen emirlerdir.

Emir tipleri de günlük emirler ya da iptal edilene kadar geçerli emirler olmak üzere iki türlü olmaktadır.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.