Binance

Borsa Ekonomik Mevsimleri Bir Dönem Öncesinde Yaşar

Borsa Ekonomik Mevsimleri Bir Dönem Öncesinde Yaşar
Borsa Ekonomik Mevsimleri Bir Dönem Öncesinde Yaşar

Borsa Ekonomik Mevsimleri Bir Dönem Öncesinde Yaşar

Borsada işlem yapıyorsanız ekonomik gelişmeleri yakından takip etmenizde fayda vardır. Neticede ticaretini yaptığınız her şey (hisse senedi, endeks, FX, faiz vb.) ekonominin temel dinamiklerine göre fiyatlanacaklardır.

Belki olanak, bilgi veya zaman açısından fazla ilgilenemeyebilirsiniz. Ancak birileri bu gelişmeleri çok yakından takip etmektedir.

Borsada yatırım geleceğe yöneliktir. Yani gelecekte olmasını beklediğiniz değişiklikler üzerine bu gün pozisyon alırsınız. Aslında borsada işlem yapan her kişi ve grup için durum aynıdır. Farklı olan şey işlemleri görece küçük olanlar bir terslik halinde fazla zarara girmeden pozisyonlarını kapatabilirler. Ancak büyük miktarda işlemi olanlar için işler bu kadar kolay değildir. Bu nedenle şimdi, yakın ve uzak gelecekte olanı bilmek isterler. Geleceği bilemeyeceklerine göre projeksiyonlar geliştirerek gelişmelerdeki yönü tayin etmeye çalışırlar.

Borsada ağırlığı çok olan ve gidişat üzerinde yönlendirici etkiye sahip olanlar kurumsal yatırımcılar ve büyük spekülatörlerdir.  Onlar gelecek ile ilgili çalışmalar yaptıkça borsanın yönü bu çalışmalar paralelinde değişir. Bazen endeksin bir anda yükselmeye başladığını görür ve anlam veremezsiniz. Ancak birkaç ay sonra gazete ve televizyonlarda ülkede ekonominin iyiye gitmeye başladığına dair görüşler belirir. İşte gerçekler bariz olmadan önce büyük oyuncular gidişatı anlamış ve çoktan pozisyonlarını tutmuşlardır.  Televizyonda ekonomi ile ilgili olumlu haberlerin çıkması diğer borsacıları alım yönünde tetikler. Bu alımlar endeksi çok yükseklere taşıyabilir.

Ülkede her şey yolunda giderken ve endeks yeni zirveler yaparken geleceği okuyan borsacılar fırıldak bayramda satılır misali yavaş yavaş pozisyonlarını boşaltırlar.

Akıllı para çok yüksek hacimli işlem yapar. Bu nedenle sıradan bir borsacı gibi kısa süre içerisinde pozisyona girip çıkamaz.  Geleceği okur herkes satarken alır, herkes alırken satar. İşlem yapabilmesinin yegane yöntemi budur. Bu nedenle ekonomi ile ilgili gelişmeler oluşmadan borsa endeksi yeni gelişmeye ayak uydurmuş olur

Belirli seviyede piyasa okuma alışkanlığı edindiğiniz takdirde bu olanları olduğu zaman görebilme şansına sahip olursunuz.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir