Binance

Bitcoin Türevleri: Ethereum ve Litecoin

Bitcoin Türevleri: Ethereum ve Litecoin
Bitcoin Türevleri: Ethereum ve Litecoin

Bitcoin Türevleri: Ethereum ve Litecoin

Daha önce çoğumuzun Bitcoin’i duyduğunu fakat daha azımızın altcoin türlerinden haberi olduğunu biliyoruz. İşte bu yüzden bu yazımızın konusunu altcoin türlerine özellikle Etherum ve Litcoin’e ayırmayı uygun gördüm.

Altcoinleri Bitcoin’in başarısından sonra ortaya çıkan bitcoin benzeri Kripto para birimleri olarak tanımlayabiliriz ve genellikle altcoinlerin Bitcoin’in daha iyi bir alternatifi olduğu iddia edilerek piyasaya sürüldüğünü de eklemeliyiz.

Bu altcoinlerden en bilinenleri ise Ethereum ve Litecoin olduğunu söyleyebiliriz.

Ethereum’un, Ethereum ağında yapılan akıllı anlaşmaları sözleşmelerde kullanılan bir dijital para birimi olduğunu belirtelim.

Tıpkı Bitcoin gibi Ethereum ağı ve Ethereum tokenleri de herhangi bir banka veya hükümet kuruluşu tarafından çıkarılmadığını ve denetlenmediğini sözlerimize ekleyebiliriz.

Tam aksine Ethereum kendi kullanıcıları tarafından yönetilen açık bir ağ sistemi olduğunu söyeleyelim.

Bitcoin’den en önemli farkının ise bildiğimiz anlamda para olarak işlem görmekten ziyade akıllı sözleşmelerde kullanılmak üzere oluşturulan bir para birimi diyebiliriz Ehtereum için.

Litecoin’in de yine Ethereum ve Bitcoin gibi kendi Blockchain ağı mevcut olduğunu ve hatta Litecoin için ise bazı çevrelerin gümüş para Bitoin için ise altın para benzetmesi yaptığını söylemeliyiz.

Litecoin aslında Bitcoin’den daha hızlı olması için tasarlandığını da belirtelim.

Litecoin ağı, Bitcoin ağına göre tam dört kat hızlı işlediğini de size aktarmalıyız.

Tüm bunlara rağmen bir çok uzmana göre Litecoin, Bitcoin’e göre daha sürdürülebilir bir yapıya sahip olduğunu da eklemeliyiz.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir