Binance

Bilgisayarı Soğutma Yolları

Bilgisayar yeni çıkan teknolojiler ile eş güdümlü hayatımızın derhal derhal her alanına girmiş durumda. Bu amaçla bu devirde verimli çalışan bir bilgisayara sahip olmak mühim. Bilgisayarımızın verimli çalışması amacıyla sıcaktan uzak kalması gerekir. Bilgisayarların ısınması bilgisayarı yavaşlatır. Bu amaçla bilgisayarın verimli ve süratli çalışması amacıyla motorunun soğuk kalması gereklidir. Bu makalemde bilgisayarı soğutma yolları başlıklı listeleri vereceğim.

Ne Kadar Az Toz, O Kadar İyi

Bilgisayarın motorunda toz bulunması bilgisayarı yavaşlatır ve tozdan ötürü ısınmasına namacıyla olur. Isınınca da yavaşlayacağından ötürü oyunuzdan vs. verim alamazsınız. O amaçla şayet biliyorsanız ara ara bilgisayarınızı tozlardan arındırın ve temiz bir motoru olsun. Eğer bilmiyorsanız işi bilen birine temizlettirin.

Fan ve Termal Macun

Bilgisayarınızın fanını da sık sık temizleyin ve arındırın. Yine bilmiyorsanız işten anlayan birine başvurabilirsiniz. Fan bilgisayarın motorunu soğutur. Fandan da mühim olan bilgisayarınızdaki termal macunu sık sık tazelettirin. Termal macun bilgisayarın soğuk kalmasını sağlar. Bilgisayar temizlenen yerlerde bulabileceğiniz termal macunu tekrar işi bilen birine sürdürebilirsiniz.

Ekstra Soğutucular

Eğer fanınız yeterli gelmiyorsa seçkin mağazalardan ek soğutucular satın temin edebilirsiniz bu sayede daha süratli soğutursunuz.

Bilgisayar ve Aletlerin Dizim Şekli

Bilgisayar ve yanındaki fare, klavye vs. doğru bir şekilde istiflenmesi çok çok mühimdir. Eğer hepsini yapış yapış koyarsanız o kısma hava az girecektir ve bilgisayarınız havasız kalacaktır. Bu amaçla hava girişine ideal şekilde, aralarında boşluk olacak biçimde düzenleyin. Laptoplar amacıyla ise masa ile arasına ek fan koyarsanız daha iyi olur ve alttan hava alır.

Umarım bu yollar bilgisayarınızı soğutmanıza yardımcı olur ve daha verimli bir bilgisayara kavuşursunuz.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir