Binance

Bibliyoterapi Nedir?

Bibliyoterapi Nedir?
Bibliyoterapi Nedir?

Bibliyoterapi Nedir?

Bibliyoterapi tanımı, uzman bir kişi tarafınfan yapılacak olan terapi yöntemi olarak kişilerin günlük hayattaki sorunlarını çözmek, toplumdaki yerini bulmasını sağlamak, hayatla birlikte yaşadığı uyum sorunlarını çözüme kavuşturmak için kitaplardan psikolojik yardım alınan bir terapi yöntemi olarak bilinmektedir.

Bibliyoterapinin Amacı

Bibliyoterapi terapisi, alacak olan kişinin kitap okumasını sağlayarak okuduğu karakterlerle kendini özdeşleştirip, kitaptaki karakterin sorunlarına nasıl çözüm bulduğuna dair kişiyi yönlendirme ve aydınlatma amacı ile oluşturulmuş bir terapi yöntemidir. Amacının en etkili kısma ise burada başlamaktadır.

Üç ana aşamada gerçekleşen bu terapi yönteminde ilk etapta kişinin kitap kahramanıyla birlikte özdeşleştirilmesi sağlanır. Kendini kahramanın yerine koyan kişi bu etabın ardından kendini dinleme, arınma ve tazelenme sürecine kitap kahramanıyla birlikte sokulmaktadır.

Ruhunu özgürleştirmeye başlayan kişi en son olarak ise kendi iç görüsüne sahip olmakta ve kendisiyle beraber bütünleşerek iç dünyasında yaşadığı sorunlara teker teker çözüm aramaya başlamaktadır.

Bibliyoterapi Süreci ve Yararları

Terapi sürecine başlamadan öncesinde tedaviyi yapacak olan uzmanın kişiyle ilgili bilgileri toplaması, bu kişi üzerine çeşitli hazırlıklarını yapması ve tedaviye başlaması gerekmektedir.

Terapi sürecinde, kişinin iletişimsel sorunlarının aşılması için kendini tanımasına olanak sağlamak ve kendi içini görebilmesi adına çalışmalar yapılarak kişinin gelişimi hedeflenmektedir.

Kişinin kendi sorunlarıyla yüzleşmesi ve bu sorunlarla başa çıkabiliyor olma durumuna gelmesi için bu terapi yöntemi uygulanmakta ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Kişi içinde bulunan ama isim veremediği duyguları da bu terapi yöntemi sayesinde dışa vurabilmekte ve kendini ifade edebilme özgürlüğüne ulaşabilmektedir.

İç sorunları yüzünden dışarıya kendini kapamış olan kişilerde adım adım gidilerek ve karakterlerle özdeşleştirilerek uygulanan bu terapi yönteminin oldukça fazla bir şekilde olumlu geri dönüşleri olmaktadır.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir