Binance

Bayilik Almadan Önce Bayi Sahipleriyle Konuşmak

Bayilik Almadan Önce Bayi Sahipleriyle Konuşmak

Herhangi bir girişimcinin bayi satın almadan önce yapması gereken birkaç aşama meydana geliyor. Öncelikle tüm bilgileri toplamış ve gelirleri ile bayi satın alabilecek duruma gelmiş kişiler bayi sahipleri ile iletişime geçerek doğru bilgileri almaları gerekiyor. Bayi sahipleriyle konuşulan tüm konuları zihnine yerleştirerek hangi sektör içindeki bayinin, kendisinin gelir elde etmesine yararlı olacağını düşünmesi gerekiyor. Bayi sahipleri ile konuşmanın pek çok avantajlı durumlar elde edildiği nitelendiriliyor.

Meydana gelen avantajlardan bazıları şunlardır;

 • Kişinin gireceği sektörü belirlediği durumlarda, bu işi her gün yapmakta olan bayi sahipleri ile konuşmak onun için avantajlı olabilir.
 • Bayi sahiplerine her gün neler yapabileceğiniz konusunda fikir alışverişi yapabilirsiniz. Genel olarak bakıldığında kişilerin her gün nefret edeceği işleri yapmanın olumlu bir getirisi olmayacağı belirtiliyor. Kişinin sevmediği işi yapması çeşitli psikolojik bozukluklara ve başarılarını etkilemesine olanak sağlayacağı belirtiliyor.
 • Kişiler bayilerin farklı coğrafi bölümler üzerinde başarı sağlayıp, sadece pazarlar içerisinde başarısız olduğunu fark edebilir. Bu duruma açıklık getirecek olursak, açılan bayilerin her alanda başarı yakalamasının kesin bir tanımı ya da kesinliği olmadığı belirtiliyor.
 • Kişilerin girişim yapacağı bir sektör içerisindeki bayi sahipleriyle konuşmanın yanı sıra, diğer sektör içindeki bayi sahipleri ile konuşmasının da çeşitli avantajlar sağladığı gözlemleniyor.
 • Farklı sektörlerdeki bayi sahipleriyle konuşmak, belirlenmiş bir bayi modelinin finansal gerekliliklerinin hangi konuları kapsadığını daha faydalı bir şekilde anlamanıza olacak sağlayacağı düşünülüyor. Genel olacak bakacak olursak, ticari başarısızlıkların arkasında sermaye yetersizliği yer alıyor. Bayi sahipleri ile konuşarak bu durumun nedenlerini daha açık bir şekilde öğrenme şansı yakalanabiliyor.
 • Ülke sınırları içerisindeki ve dışarısındaki bayi sahipleri ile konuşularak ne kadar gelir elde edilebileceği hakkında fikirler alınabilir. Kişiler bu elde edilen gelirlerin getirmiş olduğu finansal gerekliliklerini karşılayıp karşılayamayacağından emin olabilir. Bu nedenler meydana geldiğinde kişiler mümkün olduğunca farklı bayi sahipleri ile iletişime geçmelerinde fayda var. Gelir gereksinimleri planlanırken bayi sahiplerinin sadece %20’lik bir kısmını alması değil, tüm bayi sahiplerinin ortalamaları alınmasına dikkat etmelidir.

Bayilik Veren Firmalar

Bayilik, Franchise, Franchising yatırımı yapmadan önce sizi, Türkiye’nin en kapsamlı bayilik sitesi olan Kobi Vadisi platformuna davet ediyoruz. Burada bütçenize ve iş fikrinize en uygun bayilik veren firmalar’a ulaşarak kapsamlı araştırmalar yapabilir, anlık olarak istediğiniz firmaya bayilik talebinizi iletebilirsiniz.

Kişilerin en iyi kararları verebilmeleri için imkanları doğrultusunda mümkün oldukça farklı bayi sahipleri ile konuşmaları gerekiyor. Sektör dışındaki bayi sahipleri ile konuşmadan önce bayilik veren şirketin onaylarını beklemeleri gerekiyor. Bu konuya dikkat edecek olursak, bayilik vermek isteyen yönetici de girişimciyi farklı bayi sahipleri ile görüştürmek isteyebilir.

Kişilerin bayilik onayını beklemeden hareket ettikleri durumlarda, belirlenmiş protokolleri takip etmediği ve oluşturulan sistemi takip edemeyeceğine dair yanlış izlenimler bırakabilir. Bu aşamalara dikkat edilerek bayi sahibi olunması daha olumlu yönde olacağı belirtiliyor.
   

Nasıl Bir Yol İzlenmeli

Bayilik satın almadan önce kişilerin yapması gereken birkaç yöntem meydana geliyor. Bu yöntemler sayesinde çeşitli bayi sahipleri ile konuşarak girişim yapılacak bayiyi seçmek ve gelir elde etme seçeneklerinin oluştuğu gözlemleniyor. Kişinin yapması gereken ilk adım belirlediği sektör içi ve dışı tüm bayi sahiplerini bir kâğıda ya da bilgisayar ortamlarındaki programlara kaydetmek olmalıdır.

Kişi bayi sahiplerini aramadan önce kendisini tanıtan kısa bir e-posta hazırlayarak bayi sahiplerine göndermesi uygun görülüyor. Yaklaşık iki gün sonra bayi sahiplerine kısa bir arama gerçekleştirilebilir. Fakat meydana gelebilecek durumlardan bir tanesi de bayi sahiplerinin genel olarak yoğun çalışmaları sonucunda telefonları tek seferde açamayacak olmaları olarak nitelendiriliyor. Kişiler defalarca arama yapmak zorunda kalabilirler.

Kişiler bayi sahiplerine açılabilecek telefonlarda iyi ilişkiler kuracaklarını unutmamalılar. Kişi yüksek maliyetli bir bayi almayı planlamış ise birçok farklı bayi sahipleri ile iletişime geçmesi uygun görülüyor.

Bayi sahiplerine soracak soruların içerisinde;

 • Kaç senedir bu iş içerisinde olduğu,
 • Bayi sahibi olmadan önce hangi işi yaptığı,
 • Bayilik veren şirketin hangi ürünleri ve hizmetleri gerçekleştirdiği,
 • Bu bayiyi almanın hangi tür faydaları olacağı,
 • Sunulan bayinin destekleri,
 • Pazarlama ve de reklam faaliyetleri için ne kadar bütçe ayrıldığı,
 • Yapılan yatırımın hangi süre içerisinde geri döndüğü,
 • Bayilik veren şirketin ortalama olarak 3 ya da 5 yıl içerisinde ne kadarlık bir gelir elde ettiği,
 • Bayi aldıktan sonra hayatında ne gibi değişiklerin yaşandığı gibi soruları da sorması gerekiyor. Bu soruların cevaplarını öğrenmesi kişinin bayilik alma konusunda yardımcı olacağı belirtiliyor.

Siz de bayilik satın alma konusunda kararlıysanız, Türkiye’nin en kapsamlı bayilik platformunu incelemeye davet ediyoruz.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir