Bankalardan Nasıl Kredi Alabilirim

Ekonomik ve parasal durumu iyi olsun olmasın, hayatımızda kredi almak istisnasız her bireyin başvurduğu önemli noktalardan biri haline gelmiştir. Klasik deyimle geçmiş yıllarda borç almak ya da borç vermek tarihin tozlu sayfalarına kaldırıldı diyebiliriz. İnsanlar muhatap olarak bir şahıs görmekten, ona karşı mahcup olmak ya da el açmak yerine bankaları tercih ediyor. Peki bankalardan kredi almak kolay mı? İstediğimiz kadar kredi alabiliyor muyuz? Bütün bunların cevabı bu yazımızda mevcuttur.

Kredi Almak İçin Yapılması Gerekenler

Günümüzde birçok insan aslında bu sorunun cevabını arıyor? Bankalardan nasıl kredi alabilirim? Kredi almak bankaların inisiyatifinde olsa da genel olarak belli başlı kriterler aranıyor. Bu kriterler bankaların politikalarına göre değişse de genel olarak standart diyebileceğimiz kriterler mevcuttur.

  • Kişinin ödenmemiş borcu varsa kredi başvurusu geçersiz sayılacaktır. Başvuru sırasında ödenmemiş borç yeni kredi için onay aşamasında sıkıntı yaratacaktır. Bu yüzden ödemeleriniz geciktirmemeye dikkat
  • Kredi almak için olmazsa olmaz en önemli unsur ise kredi alacak kişinin düzenli gelirinin olması. Sigorta primlerinin düzenli olarak yatırılması gerekmektedir. En az 6 ay kesintisiz primlerinin ödenmesi lazım. Şayet bu süre dolmadan ihtiyacınız var ise maaş alınan bankanın ilgili şubesinde de kredi başvurusunda bulunabilir.
  • Bir başka konu ise yasal takibinizin olmaması. Geçmişte yasal takip altına alınan tüketicilerin kredilerine onay alabilmesi için 6 aya yakın bankaların kredi dışı ürünlerini kullanmaları gerekmektedir.
  • Kredi alabilmek için bankaların size güven duyması gerekmektedir. Ödeme ve borç geçmişinizin düzenli olması gerekmektedir. Bunun için kredi kartınızın, kredi taksitlerinizin ödemeleri konusunda son ödeme tarihi, asgari ödeme tutarlarına özen gösterilmesi gerekir.
  • Son olarak kredi notunuzun yüksek olması gerekir. Kredi notu kişilerin daha önce aldığı kredileri ödeme konusunda hassas davranıp davranmadığı ile alakalı bir durumdur. Önceki ödemeleriniz ne kadar düzenli ise kredi notunuz o kadar yüksek çıkacaktır. Kredi notu bankadan bankaya değişebileceği gibi çekilecek olan kredinin miktarına göre de değişebilir.

 

Yukarıda bahsettiğimiz maddeler kredi almada, kişilerin belli başlı uyması gereken ya da koşullarını yerine getirmesi gereken kriterlerdir. Dediğimiz gibi kredi almak bankadan bankaya değişiklik gösterse de çekilecek kredinin miktarına türüne (Konut, Araç, İhtiyaç kredisi) göre de değişebilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir