Binance

Banka Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Banka Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Banka Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Banka Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Değişen dünya ve yaşam standartları sebebiyle insanların ihtiyaçları sürekli olarak değişmek ve artmaktadır. Eskiden kullanmadığımız cihazlarlar ya da hizmetler hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmaktadır. Bunun sebebi gelişen teknoloji ile bize sunulan hizmetlerin hayatımızı kolaylaştırıcı etkiye sahip olmasıdır.

Hayatımıza yeni giren hizmetler yaşam standartlarımızı artırmakta fakat beraberinde de bir maliyet getirmektedir. İnsanlar bu maliyeti bir şekilde karşılamakta ve hayat standartlarını sürekli artırma yolunu tercih etmektedirler. Bunun için daha geniş evler ya da daha rahat araçlar almaktadırlar. Bu büyük maliyetleri ise bankalardan aldıkları krediler ile karşılamaktalar.

İnsanların parası olmasa dahi eğer düzenli maaşları varsa bankalardan kredi çekerek yeni evler alabilmekte ve insanların büyük çoğunluğu böyle bir yolu tercih temektedirler. Bundan dolayıdır ki son zamanlarda sürekli banka kredisi alırken nelere dikkat edilmelidir türünden soruların cevapları aranmaya başlamıştır.

Banka kredisi alırken nelere dikkat edilmelidir sorusuna cevap aramadan önce bilinmesi gereken bazı bilgiler vardır. Ülkemizden yaklaşık 10 milyon kişi kredi borcu ödemektedir.

Oldukça yüksek bir rakamdır bu. Yaklaşık 750 bin kişi de yeni kredilere başvuru yaparak yeni kredi çekmektedir.

Bankalar insanlara kredileri çok rahat verdiklerinden dolayı bazı insanlar kontrolü kaybederek büyük borçlar altına girmişler ve hayatları altüst olmuştur.

Bu durumun daha da yaygın hale gelmemesi için bankalar kendi aralarında Kredi Kayıt Bürosu oluşturmuşlar ve kişilerin geçmişteki kredi ödemeleri gibi bilgilerini inceleyerek kişilerin kredi notlarını (findeks) belirlemişlerdir.

Belirlenen kredi notlarına göre insanların kredi alıp alamayacağına karar verilmektedir. Banka kredisi alırken nelere dikkat edilmelidir sorusunun cevaplarından birisi kredi notudur. Kredi notunuzu bankanızdan ya da Kredi Kayıt Bürosu’nun internet sitesinden öğrenerek kredi alıp alamayacağınızı öğrenmelisiniz.

Banka kredisi alırken nelere dikkat edilmelidir: Kredi Notu

Kredi notunuz uygun ve kredi almanızın önünde hiçbir engel yoksa banka kredisi alırken nelere dikkat edilmelidir sorusunu ilgilendiren diğer hususlardan bahsedelim.

Bankalar birçok çeşit kredi vermektedir. Konut kredisi, araç kredisi, ihtiyaç kredisi, eğitim kredisi gibi. Kredi kullanmadan önce iyi bir plan yapılmalıdır. Örneğin konut kredisi kullanılacaksa alınacaksa ödeme planı ince ince düşünülmelidir.

Alınacak ev kiraya mı verilecek yoksa alınan kişi kendisi mi oturacak? Kiraya verecekse oradan ne kadar gelir edilecek gibi hususlar dikkate alınarak plan yapılmalıdır.

Ödeme gücü doğru bir şekilde belirlenerek ödenecek taksit sayısı bu durum dikkate alınarak seçilmelidir.

Çünkü taksitlerde yaşanacak herhangi bir aksilik hem borcun faiz sebebiyle artmasına sebep olacak hem de kredi notunu düşürerek bundan sonraki süreçlerde kredi alınmasını engelleyecektir. Bir diğer husus ise faiz oranlarıdır.

Banka kredisi alırken nelere dikkat edilmelidir: Faiz Oranları

Banka kredisi alırken nelere dikkat edilmelidir sorusunun belki de en önemli cevabı kredi faizleridir. Faiz oranı sizin bankaya fazladan ne kadar para ödeyeceğinizi belirlemek için kullanıldığından en düşük faiz oranı veren bankadan kredi alınmalıdır.

Faiz ile birlikte diğer giderlerde dikkate alınmalıdır. Bu durum faiz oranıyla birlikte değerlendirilerek en uygun şartlar aranmalıdır. Bir başka hususta kredi türleridir.

Araç alırken araç kredisinin faiz oranlarına baktıktan sonra ihtiyaç kredisine de bakılmalı ve uygun olan kredi kullanılmalıdır.

İhtiyaç kredisi ülkemizde en çok kullanılan kredidir. Kredi kullanırken bankalar birçok sigorta çeşidi yapmak için müşterilere seçenek sunmaktadır.

Sigortalar isteğe bağlı olup mecburi değildir. Bu durum göz önünde bulundurularak istenilmiyorsa bu durum söylenmelidir. Ve böylece ekstra masraftan kurtulmuş olunmaktadır.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir