blogRom / Genel / Balık Türüne Göre Olta Seçimi

Balık Türüne Göre Olta Seçimi

Balık Türüne Göre Olta Seçimi
Balık Türüne Göre Olta Seçimi

Doğru ekipmana sahip olmak, herhangi bir sporda olduğu gibi balıkçılıkta da önemlidir. Olta makinesi, iğne, misina, kurşun, balık yemi ve olta kamışı gibi ekipmanlar, balıkçıların işini kolaylaştırmak amacıyla geliştirilmiş ve çeşitlendirilmiştir.

Oltalar, balık yakalama eyleminin en önemli parçasıdır. En basit haliyle, bir olta makinesine bağlı kamışın ucunda bulunan kanca olarak tanımlanabilir. Çok eski zamanlardan beri balık tutmak için kullanılan en iyi yoldur. Teknoloji ilerledikçe seçenekler artmış, türevler farklılaştırılmıştır.

Neredeyse her balık türü birbirinden farklı şekillerde avlanmaktadır. Olta seçimini de bu hususa göre yapmak gerekir. Olta makineleri arasından spin, surf, lrf, jig, fly, baitcasting gibi seçenekler bulunmaktadır ve bu türler yakalanacak balık çeşidine göre seçilmektedir.

Olta makinesi neye göre seçilmelidir?

Ağırlık: Olta çeşitleri birbirinden farklı ağırlıktadır ve ağır makineler daha yorucu olabilmektedir. Özellikle olta, av boyunca elde tutulacaksa hafif olanların tercih edilmesi daha uygundur.

Devir: Olta makinesinin tutma kolu, bir kez tam olarak çevrildiğinde makinenin kaç tur döndüğünü gösteren ibaredir. Boyutu ve ağırlığı yüksek olan balıkları avlarken yüksek devirli bir olta makinesi tercih edilmelidir.

Rulman: Olta makinelerin içerisinde mekanizmanın daha rahat ve işlevsel çalışabilmesi için bilyeler bulunur. Büyük ebatlı balıkları avlarken rulman sayısı yüksek olan olta makineleri kolaylık sağlayacaktır.

Boyut: Makineye hangi kalınlıkta misinanın ne kadar sarılabileceğini belli eden unsurdur. Küçük balık avında 3000’lik makine yeterli olurken, büyük balıklarda 5000 ve üzerinde olanlar tercih edilmelidir.

Tür: At – çek türünde balık yakalamak için spin, kıyıdan denize atış yaparak avlanmak için surf, küçük ve hafif balıkları yakalamak için lrf veya genel kullanım için özel olarak geliştirilmiş olta makinesi türleri vardır. Birçok olta türevi arasından tutulacak balık için uygun olan seçilmelidir.

Kalama: Balık oltaya geldikten sonra misinanın gerilim kuvvetini, olta makinesinin kalama ayarı ayarlamaktadır. Kalama ayarı önden veya arkadan gibi kavramlarla ifade edilir.

Olta çeşitleri ile hangi balıklar avlanabilir?

Sazan / Yayın: Sazan balığı için sazan makinesi türünde olan güçlü oltalar tercih edilir.

Palamut / Lüfer / Kofana: Surf tipi, büyük makaralı ve teleskopik oltalar idealdir.

İstavrit: Surf tipi, orta boy makaralı, hassas ve teleskopik kamışlı oltalar seçilebilir.

Alabalık / Levrek: Spin veya fly tipi, orta boy makaralı, teleskopik oltalar tercih edilir.

Turna / Sudak: Parçalı, orta boy makaralı ve yaklaşık 40 gram atar özelliğine sahip olan oltalar seçilmelidir.

Seçtiğim oltayı nasıl alabilirim?

Geniş ürün seçenekleriyle birlikte, tüm balık malzemeleri ve olta türleri balikmarketim.com adresinde siz değerli müşteriler için satışa sunulmaktadır.

Beğendiğiniz ürünü en uygun fiyatlarla birlikte güvenilir olarak satın almak için internet adresini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ürün hakkında detaylı bilgilere sahip olurken, birkaç dakika içerisinde kolayca sipariş verebilirsiniz.

Ücret tutarını kredi kartı, havale / EFT, veya Garanti Pay aracılığıyla gerçekleştirebilir, 100 TL ve üzeri alışverişlerinde ücretsiz kargo avantajından yararlanabilirsiniz. Kart ve kişisel bilgileriniz üçüncü kişilerle asla paylaşılmadığı için, ödeme yapmak tamamen güvenlidir.

Balıkmarketim.com adresinden 100 TL veya daha üzeri alışverişlerinizde çeşitli hediyeler de gönderilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir