Binance

Ayakkabı Dükkanı Açmak

Ayakkabı Dükkanı Açmak
Ayakkabı Dükkanı Açmak

Ayakkabı Dükkanı Açmak

Müşterilere sunabileceğiniz farklı pek çok ayakkabı çeşidi vardır. Sadece bebekler için olabileceği gibi gelin ve damatlar için de ayakkabılar satabilirsiniz. Ayakkabı dükkanı açmak çok yönlü bir iştir. Fiziki bir dükkan açıp yerel müşterilere ayakkabı satışı yapabileceğiniz gibi online bir dükkan açıp ülke çapında da hizmet verebilirsiniz.

Ayakkabı dükkanı açmak para kazanmanın en karlı yollardan biridir ancak iyi bir planlama ve hazırlık yapmanız gerekir. Modayı takip ediyorsanız ve karlı iş kurmak istiyorsanız ayakkabı dükkanı sizin için en ideal iş olabilir.

Ayakkabı dükkanı nasıl açılır?

1- Ne tür ayakkabılar satmak istediğinize karar verin. Örneğin ortopedik ayakkabılar, kadınlar için olan tasarım ayakkabılar, çocuk ayakkabıları, klasik ayakkabılar veya spor ayakkabılar satabilirsiniz. Mağazanızda bulunduracağınız ayakkabı türlerini bölgenizdeki nüfusun demografik özelliklerine göre belirlemeniz faydanıza olacaktır.

2- Ayakkabı dükkanınız için bir iş planı hazırlayın. İş planınız pazarlama ve halkla ilişkiler planlarını, ayakkabı dükkanları arasındaki rekabetin analizini, hedef pazarın ve belirlediğiniz işin detaylarını, üç senelik gider bütçenizi ve kar tahminlerinizi kapsamalıdır.

3- İlgili resmi kurumlara başvurarak gerekli olan ruhsat ve izinleri alın. Ayrıca bağlı bulunduğunuz vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi de halledin.

4- Toptancılarla aranızda hesaplar açın. Bu tür toptancıları online olarak bulabilirsiniz. Ayrıca büyük şehirde yaşıyorsanız yerel satıcılara da ulaşabilirsiniz. Envanterinizi toptan almanız gerektiğini unutmayın. Kar edebilmeniz için perakende satış fiyatının altında %40-%60 arası indirim almanız gerekir.

5- İşletmeniz için bir dükkan kiralayın. Alternatif olarak ayakkabılarınızı online açık arttırma sitelerinde, kendi e-ticaret sitenizde veya yerelpazarlarda da satabilirsiniz. Satış yerinizi seçerken hedef pazarınıza göre hareket edin. Örneğin tasarımcıların ayakkabılarını yerel pazarlarda satamazsınız fakat indirimli çocuk ayakkabılarını rahatlıkla satabilirsiniz.

6- Dükkanınızı etkili şekilde dekore edin ve envanterinizdeki ayakkabılarınızı mantıklı şekilde düzenleyin. Örneğin eğer çocuklar için bir ayakkabı dükkanı açıyorsanız canlı renkler kullanın ve çocuklar için bir oyun alanı düzenleyin. Ayakkabı numaraları farklı olacağından ayakkabılarınızı numaralarına göre dizin. ( Yeni yürümeye başlayan çocuk ayakkabılarından daha büyük çocuk ayakkabılarına kadar )

7- Ayakkabı dükkanınızın tanıtımını yapın. Potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurabilmek için sosyal medya hesapları açın. Bir internet sitesi açın, indirimler ve kampanyalar düzenleyin. Çevrenizdeki işletmelere el ilanlarınızı ve indirim kuponlarınızı bırakın.

Ayakkabı dükkanı açma şartları

a)Ayakkabıu dükkanları en az 60 m2 kapalı alanı olmalıdır.

b)Ayakkabı dükkanlarında,ayakkabı,deri aksesuarı çanta,çüzdan,ve kemer satabilirsiniz.

c)Ayakkabı dükkanlarında 1 depo, 2 istif bölümü, tuvalet, kasa, deneme reyonu ve teşhir bölümleri krokide mutlaka gösterilmelidir

d)Tuvalet bedensel engellilerinde kullanabileceği şekilde düzenlenmelidir.

e) Teknik bir kişiye detaylı işyeri yerleşim krokisi çizdirilmelidir.

f)Bu yerleşim izinsiz değiştirilmemelidir.

NOT: Dükkan dışına eşya çıkarılması yasaktır

Ayakkabı dükkanı açmak için gerekli belgeler

1-Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi

2-2 adet fotoğraf

3-Tapu fotokopisi.

4-Yapı kullanma izni kağıdı.

5-Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.

6-Vergi levhası fotokopisi.

7-İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi.

8-Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.

9-İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak

10-Aynı adrese daha önce verilmiş ççma ruhsatı varsa belediyeye geri iade edilecek.

11-İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.

12-Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.

13-İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )

14-C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

Not: Bu belgeler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve belediyeden belediyeye farklılık gösterebilmektedir. Kesin belgeler için lüften ilgili belediyeye başvurunuz.

Ayakkabı dükkanı açmanın kolay ama masraflı yolu da bayilik veren firmalardan bayilik almaktır. Bunun için “bayilik veren ayakkabı firmaları” şeklinde araştırma yapabilirsiniz.

Yeni iş kurmak isteyenler için farklı ve sıradan iş kurma fikirlerini paylaşmaya devam edeceğiz.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir