Binance

Ayak Bileği Kireçlenmesi Nedir?

Ayak Bileği Kireçlenmesi Nedir?
Ayak Bileği Kireçlenmesi Nedir?

Dünyada sakatlığın önemli nedenlerinden biri de kireçlenmedir. Ekrem ağrısı ile sonuçlanırken her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Önemli olan her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis konulması gerekmektedir.

Ayak kireçlenmesini ortadan kaldıran bir ilaç bir çözüm bulunmaktadır. Fakat önüne geçmek için önlemler alınabilmektedir. Erken önlem ve tedaviler ile ağrısız bir hayat mümkün kılınmıştır.

Kemikler arasında bulunan eklemlerin arasında ki kıkırdak dokunun zaman içerisinde tahrip olup bilek kemiklerinin birbirine yaklaşması ve dokunması sonucu ortaya çıkan ağrıya ayak bileği kireçlenmesi denmektedir.

Ayaklarda 28 adet kemik ve 30-35 arası eklem bulunmaktadır. Kemikleri birbirine bağlayan ligament isimli bağlar ve kaslara zarar geldiğinde kireçlenme (artroz) ortaya çıkmaktadır.

Kireçlenmeyi meydana getiren sebepler her insanda farklılık göstermektedir. Kimi insanlar da yaştan kimi insanlar da kaza sonucu kimi insanlar da fazla kilodan dolayı ayak bilekleri kireçlenmeleri görülmektedir.

​​​​​Osteoartrit

Eklemin bozulması ve kemiklerin birbirine sürtmesi ile bilekte ağrı, şişkinlik ve sertliğin ortaya çıkması ile ayakta oluşan kireçlenme gözlenmektedir.

Eklem kırıldığında soyulma ve kayıp ile dejeneratif bir süreç ortaya çıkmaktadır. Yıllar içinde yavaş yavaş ilerleyen progresif bir hastalıktır.

İnsanlar yaşlandığında veya obezlerde sıkça görülürken bayanlarda daha yaygın görülmektedir.

Romatoid Artrit

Sistematik olan romatoid artrit romatizmal bir hastalıktır. Eklem kıkırdaklarını yıkan bir süreç gözlenmektedir.

Kırık veya yaralanma sonrası meydana gelen hasar sonucu oluşmaktadır. Ayakta hareket kısıtlılığı, şişme, sertlik, yük vermede ve yürümede zorluk genel belirtileri olarak görülmektedir.

Ayak bileklerinde kireçlenmenin ilk belirtisi eklem bölgesinde yoğun ağrılar ile başlaması hareket edildiğinde acı duyulması olarak gözlenmektedir.

Kireçlenmenin ilk zamanlarında dinlenme ile geçtiği de gözlenirken zamanla bilekte oluşan şişlikler ve sertliklerin oluştuğu da görülmektedir.

Zorlanan eklemde hareket sonrası acı ile sızıntıların başladığı görüldüğünde hastaları zorlu bir süreç beklemektedir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir