Binance

Atmaca Yetiştirmenin Püf Noktaları

Özellikle Doğu Karadeniz bölgemizde yapılmakta olan atmaca yetiştiriciliği asıl amacı bıldırcın ya da tavşan gibi hayvanların avlanması gibi görünse de değildir. Çünkü çok daha kolay ve tehlikesiz yollardan bıldırcın, tavsan ve benzeri hayvanları yakalayabilirsiniz. Nede olsa atmacalar doğada yaşamaya adapte olmuş vahşi ve et obur hayvanlardır ve azda olsa onları yakalamak ve eğitmek acemi bir kişi için zarar verici olabilir.

Yazımın başında da belirttiğim gibi atmaca yetiştiriciliğinin asıl amacı avlanmaktan çok doğada keyifli vakit geçirmektir. İlk olarak bu işe bir atmaca avlayarak başlanır. Bunun da en kolay yolu genişçe bir alana mısır ekip öncelikle büyük çekirgeleri oraya çekerek çekirgeyi kullanıp bir atmaca tuzağı yapmaktır. Büyükçe bir çekirge yakalanıp belinden bağlanarak tercihen inek kuyruğundan özellikle atmaca yakalamak için yapılmış olan kafesimsi kutunun içine ortasına denk gelecek şekilde asılır.

Çok uzun mesafelerde çok keskin bir görüşe sahip olan atmaca kafesin içindeki çekirgeyi yakalamak için üstüne konduğunda artık yakalanmıştır. Bundan sonrasında yapılacak şey atmacayı alıştırmaktır. Öncelikle etrafta olan biten hareketlerden ve insanlardan ürkmeyip sakin olması için gözleri üst tarafından özel bir şekilde kapatılır ve sadece aşağıyı görmesi sağlanır. Akabinde kısa bir iple bağlanarak 1.5 metrelik bir çubuğun üstünde tutulur.

Başlangıçta kaçmaya çalışsa da avcı tarafın ipinde yardımıyla tekrar tekrar çubuğa konulduğunda kaçamayacağını anlayacaktır. Daha sonrasında atmacalar avcı tarafından beslenerek atmaca ve avcı arasında bir güven ve bağ oluşması sağlanmalıdır. Özellikle haşlanmış yumurtaların sarısı bu işlem için ideal bir beslenmedir. Fakat bu beslenme esnasında avcı yaralanmamak için çok dikkatli olmalıdır. Bir süre sonra atmaca ve avcı arasında bir bağ ve uyum oluşmuş olur.

Aslen vahşi yaşamın bir parçası olan atmacalar serbest uçuşa geçtiklerinde geri gelme ihtimalleri çok düşük olduğundan uçuşlarını rahatsız etmeyecek şekilde gövdelerinden bağlanan bir tasma tasarlanmıştır ve bu kullanılmalıdır. Tüm bu işlemlerden sonra atmacalarınızla ava çıkmaya hazır sayılırsınız.

Fakat unutmayın ki atmacalar vahşi hayvanlardır ve kendilerini doyurmak için avlanırlar. Bu yüzden ava çıkmadan önce atmacanızı aç bırakmanız ve avlandığınızda avını o yemeye başlamadan önce keskin pençeleri arasından almayı başarmanız gerekmektedir.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir