Binance

Astım Tedavisi ve Astımdan Korunma Yolları

Astım Tedavisi ve Astımdan Korunma Yolları
Astım Tedavisi ve Astımdan Korunma Yolları

Astım Tedavisi ve Astımdan Korunma Yolları

Astım hastalığı belirtileri ve gelişim süreci çocukluk zamanlarında ortaya çıkan ve genellikle ömür boyu süren kronik bir hastalıktır. Kullanılan ilaçlar ve oluşturulan hayat kalitesi ile hastalığı en az zorlukla yaşamak mümkündür.

Astım hastalığı göğüs ağrısı, nefes alamama ve koşma, merdiven çıkma gibi yüksek enerji gerektiren işlerde hırıltı, nefes darlığı gibi belirtilerle tespit edilebilir. Solunum yollarında meydana gelen iltihaplanmalar sonucu bu hastalık oluşur.

Astım Hastalığının Belirtileri

Astım hastalığının belki de en önemli belirtisi nefes alırken meydana gelen göğüs ağrıları ve göğüsteki sıkışma hissidir. Hasta olan kişide hırıltılı nefes alma sorunu başlar. Aldığı her nefes ona ağrı verir. Ve nefes alma sorununu dile getirir.

Sağlıklı yaşıtlarına göre çok daha çabuk yorulur ve bitkin düşer. Çok nadir de olsa bazen hastalıkla beraber öksürük görülebilir. Bu süreçte astım tedavisi astımdan korunmak için oldukça önemlidir.

Astım Hastalığının Tedavisi

Astım hastalığında öncelikle rahatlatıcı ilaç tedavisi uygulanır. Hastanın nefes almasını kolaylaştıracak ilaçlar seçilir ve hastalık belirtileri yok edilerek hastanın tekrar sağlıklı haline dönmesi sağlanır.

Belirtiler engellendikten sonra ise hastalığın ilerlemesini durdurmak amacıyla tekrar daha uzun bir süre sürecek olan detaylı ilaç tedavisine başlanır.

Tüm bunların yanı sıra eğer hastalık ilerlemiş ve ataklar kontrol altına alınamıyorsa hasta düzenli ilaç kullanımına başlar. Hasta aniden gelişecek ataklar için yanında rahatlatıcı ilaçlar taşır ve tedavisini sağlar.

Astım Hastalığından Korunma Yolları

Öncelikle alerjiye sebep olan faktörler belirlenmelidir. Ve alerjik durumu olan hastaların odası toz barındırmamalıdır. Bu yüzden odayı sık sık havalandırmak çok önemlidir.

Yatak odasındaki yastık çarşaf gibi ürünler sürekli yüksek ısıda yıkanmalı ve ütülenerek kullanılmalıdır.

Hastalığı tetikleyen en önemli faktörlerden biri de sigaradır. Sigaradan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir