Binance

Aronia Meyvesi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Aronia Meyvesi Nedir, Faydaları Nelerdir?
Aronia Meyvesi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Aronia Meyvesi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Süper meyve ve sağlık meyvesi olarak da bilinen Aronia Gülgiller familyasına aittir. Kuzey Amerika’da doğal olarak kendiliğinden yetişmektedir.

Aronia bitkisi,1.5 ile 2 m arasında boylanabilmektedir. Oldukça hoş bir görüntüye sahip olan Aronia’nın meyveleri mor renklidir. Ancak kara ve kızıl Aronia cinsleri de bulunmaktadır.

Odunsu bitkilerdendir. Rusya’da çok uzun yıllardan beri tıbbi meyve olarak kullanılmaktadır. Aronia soğuk iklimlerin meyvesidir. Ancak ışığı sevdiği için güneşe ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden ya tam güneş alan yerlerde ya da çok gölgelik olmayan alanlarda yetiştirilmelidir.

Aronia bitkisi ilk meyvelerini ekimi yapıldıktan 2-3 yıl sonra vermektedir. Aronia fidanı yavaş büyüyen bir fidan türüdür. 2. ve 3. senesinde meyve vermeye başlayan aronia fidanı, fidan başı 5-10 kilogram meyve üretimine ancak 10. senesinde ulaşabilmektedir.

Aronia Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Aronia dünya üzerinde en çok antioksidana sahip olan bir meyvedir. Aronia meyvesi hücrelerin kendine gelmesini ve yenilenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle kanserle mücadelede en çok kullanılan meyvedir.

Kanserle mücadele etmesinin yanı sıra zararlı ultraviyole ışınlarından da korumaktadır. Yani radyasyona karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Kolesterolü desteklemektedir.

Diyabetik hastalarda şeker hastalığını düzenleyici etkiye sahiptir. Ayrıca kolon kanseri, beyin tümörü gibi ciddi hastalıkları iyileştirmede önemli bir etkiye sahiptir.

Kalp ve damar sistemini güçlendirmektedir. İdrar yollarını koruyup, vücutta var olan kronik iltihaplanmaları azaltmaktadır. Aronia Meyvesi, cilt rahatsızlıkları, mide problemleri, stress ve benzer tüm rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılmaktadır.

Aronia başta demir ve kalsiyum içermektedir bunun yanında B6, B2, E vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Karaciğer problemi yaşayan özellikle alkolik karaciğere sahip olan bireylerin aronia kullanımı sonucu problemleri düzelmiştir.

Mide ülserine ve safra kesesi rahatsızlığı yaşayan kişilere de iyi gelmektedir. Bunlara ek olarak bu meyve, parkinson hastalığı tedavisinde de kullanılmaktadır. Kısacası Aronia hem çok iyi bir besin hem de çok iyi bir ilaç olma özelliği taşımaktadır.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir